Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Teoman Mansız Altın Destekçi
30 Haziran 2020, Salı 14:00 · 62 Okunma
İlişkilerdeki KadınErkek Hataları - Sözümoki

İlişkilerdeki Kadın-Erkek Hataları

Kadın-erkek ilişkileri duygularla ilgili olduğu için kural koymak doğru olmayacaktır. İkili ilişkilerin her birin kendine özgü yapısı vardır. Fakat sıklıkla görülen nedenleri incelersek birtakım sonuçlara varılabilir. Ayrılığa sebep olan hataları değerlendirmek faydalı olacaktır. İlişkinizi kurtarmak için hataları bulmak ve düzeltmeyi denemek gerekir.

1. Geçmişi Sürekli Hatırlatmak

Geçmişte yapılan hatalar sürekli yüze vuruluyorsa ayrılık süreci başlamış olabilir. Bir hata için konuşup, o hatanın üzeri kapanmışsa, bunu tekrar hatırlatmak ve suçlayıcı tavır almak ilişkiyi zedeler. Yapılmaması gereken hataların en başında, geçmişteki hataları yüze vurmak gelmektedir.

2. Kendinde Hiç Suç Aramamak

Tartışmalarda kendinizde hiç suç olmadığını düşünmek, sadece karşı tarafın suçlu olduğunu hissettirmemek gerekir. İstenmeyen durumlar, çoğunlukla başka durumların tetikleyicisidir ve bunda sizin etkiniz de olabilir. Konuşma esnasında karşınızdakini yargılayacak bir tavırda bulunmanız ve tavrınızı fark etmemeniz buna örnektir. Bu tarz örnekler çoğaltılabilir ama bir sorunu değerlendirirken tek taraflı bakmaktansa geniş açıyla bakmak daha doğrudur.

3. Sürekli Karşıdakini Değiştirmeye Çalışma:

İnsanların bulundukları durumlara (fiziksel ve psikolojik açıdan) saygı göstermek zorunludur. Bu kişiler eşler, sevgililer, flörtler de olabilir. İnsanların karşılıklı güven kaybetmeleri ve sağlıklı ilişki kuramamalarının en büyük etkeni budur. Aslında zincirleme bir etkidir, kendimize saygı gösterilmediği için yaparız. Oldukça az kişi karşısındakini olduğu gibi kabul eder. Sağlıklı bir ilişki için karşımızdaki kişiyi olduğu gibi kabul etmek gerekir.

4. Cinsellik Odaklı İlişki

Herkesin cinselliğe ihtiyacı vardır. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi cinselliğinde fazlası zarardır ve karşınızdakini kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. İnsanlar kendilerini sadece zevk için kullanıldıkları düşüncesi fazlaca yaralayıcı bir histir. Hayattaki diğer hisleri de yaşayarak, cinselliği sadece bir tat olarak görmek gereklidir. Cinsellik odaklı ilişkiler birtakım eksiklikler olduğu ortadadır.

5. Sorunları Sürekli Ertelemek

Sorunları ertelemek ilişkilerdeki en büyük hatalardan biridir. Sorunlarınızı anında konuşup çözüme kavuşturmalısınız aksi takdirde güven kaybı yaşayabilir, ilişkiniz bitme derecesine gelebilir. Tabii ki sorunu çözerken tavrınız da çok önemlidir. Karşıdakini suçlayacak şekilde davranılırsa sorunlarınız çözülmeyecektir. İletişim kurabilirseniz düzelme ihtimali çoktur.

6. Başkalarıyla Kıyaslamalar Yapmak

Kıyaslama yapmak eleştirmek değil, tamamen aşağılamaktır. İlişkilerde kıyaslama var ise sona gelinmiş denilebilir. Kimse kıyaslanmaktan hoşlanmaz. Özel muamele görmek istenilen kişiyle böyle bir durumla karşı karşıya kalmak kimse istemez. Kıyaslamama yerine karşınızdaki kişiden direkt olarak ne istediğinizi söylemek daha doğrudur. Kısaca karşınızdakinden bir şey isterken bir başkasını işin içine katmadan, gururu kırmadan ve hakaret etmeden istemek çok daha doğrudur.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Şuan ölsen sence cennete mi gidersin cehenneme mi? Açıkla?