Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Tolga Öztürk Platin Destekçi
29 Aralık 2017, Cuma 09:13 · 388 Okunma
İş kurmak ve işçi olarak bir yerde işe başlamak - Sözümoki

İş kurmak ve işçi olarak bir yerde işe başlamak

Geçenlerde gördüğüm bir tespit üzerine bu yazıyı kaleme almaya karar verdim. Konu ise bir kişinin bir iş kurması ile bir yerde işçi olarak işe başlaması ve insanların buna olan tepkileri nasıl oluyor.

Yanda görmüş olduğunuz görseldeki olay tamamen gerçek bir olaydır, peki neden insanlar bu şekilde davranıyor. Bunun sebebini edindiğim izlenimlerden şu şekilde derledim, toplum, alışılagelmişin dışına çıkmayı kabul etmekte zorlanıyor ve bunu yadırgıyor, tabuları oluyor ve onları yıkamıyor. Sanki onu yapmazsa kendini iyi hissetmeyeceğini düşünüyor. Kimi zaman haklı tabularını yıkmak kötülük getirdiğini düşünüyor. Düşündüğü için de bu başına geliyor. Halbuki istatistikler ve durum hiç de öyle değil. İşin aslı yenilik her daim olacak iyi bir olaydır.

İnsanların gelişimini sağlar yenilik, farklı kültürlere açık olmak, yeni şeyler denemek gelenekçi bir anlayışta olmamak en iyisidir. Günümüz toplumunda ise halk işçiliğe alışmış olduğundan yeni bir iş kurana karşı iyi gözle bakmıyor ve onu destekleyemiyor, fotoğrafta da olduğu gibi. Halbuki yeni nesil bir yerde işçi olarak çalışma durumuna katlanmak istemiyor ve kendi işini kurmak istiyor, bence haklılar, çünkü kimse bir başkasına çalışmak zorunda kalmamalı ve kendi işini kurmalı. He burada başka bir soru ortaya çıkıyor?

"Herkes iş kurarsa bu işleri kim yapacak :)"

Bu konuda evet, birileri işe muhtaç olmalı ki insanlar geçimini sağlasın, yeni yaşam alanları inşa edilsin, üretim olsun, giyilecek, binilecek eşyalar yapılsın. Bu perspektifden bakacak olursak, bazılarının işçi olması evet gerçekten gerekiyor.

O zaman bu bizi şuan ki mevcut gidişatın tam da olması gerektiği gibi düşüncesine götürüyor, belki öyle belki de değil. Şuna eminim ki başkalarının ne kadar ileride olmasını isterseniz o kadar ileride olabiliyorsunuz. Ne kadar fayda sağlıyorsanız insanlara aslında yücelttiğiniz fayda sağladığınız kişi değil, aslında sizsiniz.

Bir tanıdığımız bir yakınımız iş kurduğunda lütfen ona köstek olmayın destek olun, işçi olduğunda beğeni yorum değil, iş kurduğunda onun yanında olun ve beğenin yorum yapın.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Evindeki en sevdiğin aksesuar hangisi? Neden seviyorsun?