Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
30 Ekim 2019, Çarşamba 02:10 · 30 Okunma
İslâm yazısı üzerine küçük bir değinme - Sözümoki

İslâm yazısı üzerine küçük bir değinme

Türkçe dediğimiz dil, lisânımızın aslı ve esası tamı tamına kelimeleri kavramları özneleri, fiilleri, zarfları, edatlarına varıncaya kadar Kur'andan çıkmıştır. Dikkat edin edemiyorsunuz, edebilseniz, edebilsek, bunun bu şekilde olduğunu ayan beyan göreceğiz. Zaten çocukluğumuzdan beridir söylenen şey nedir: Türkçe arapça ve farsça unsurların bir araya geldiği bir dildir. Bunu çoğu kez duymuşsunuzdur. Şimdi Türkçe diye bir dil vardı, hâla da var ama yazılamıyor. Türkçe Kur'andan çıkmıştır ve ancak Kur'an harflari ile yazılabilir. Dikkat edin Kur'an harfleri diyorum, arap harflari demiyorum, İslâm yazısı diyeceğim arapça demeyeceğim, Türkçe diyeceğim Osmanlıca demeyeceğim çünkü tersini söyleyenler cahaletten söylemiyorlarsa ihanetten söylüyorlar.

Şimdi ilk meselemiz biz 1928'e kadar, harf inkılabına kadar, Türkçeyi yazabiliyorduk, asıl harflari ile, şimdi de birşeyler yazıyoruz ama ne kadar yazıyoruz, ne yazıyoruz, meramımızı ne ölçüde anlatıyoruz ben şimdi bu yazıyla bunu anlatamam. Biz yazımızı kaybettik.

Kur'anı kerim nazil olmadan önce araplar şimdi bildiğimiz manada bir yazı şekli kullanmıyorlardı. Bunu vakit ayırabilirseniz küçük bir araştırma ile bulabilirsiniz. Arapların harfleri bile bu şekilde değildi. Kur'an-ı kerim nazil olduktan sonra Müslüman hattatlar, Türk hattatlar, yüz yıllarca Kur'an-ı yazarak bu yazı şekline erişildi. Hatta Kur'an İstanbul'da yazıldı diye meşhur bir laf vardır. Türklerin islam coğrafyasına öğrettiği yazılar vardır mesela rik'a hattını biz bütün arap yarımadasına öğretmişizdir. Yani Kur'anın nazil olmasıyla, müslüman hattatlar eliyle gelişen, teşekkül eden bir yazı vardır, bu yazı kesinlikle arap yazısı değil, Kur'an yazısıdır, İslâm yazısıdır Türk yazısıdır. Türkler şii olmayan İran'dan İranlı hocalardan İslâm'ı öğrenmişler Kur'anı yazmışlar okumuşlar ve bir lisan kazanmışlardır. Öyle bir lisan ki ancak asıl yazısı ile kamale eren bir lisan. Biz Türklerin ana dili işte budur, Müslüman olduğumuz için İslâm dilini, Kur'an dilini kullanıyoruz, yani mübarek analarımızın dilini Hz. Hatice anamızın, Hz. Aişe anamızın dilini kullanıyoruz; yani bizim ana dilimiz budur. Yazısıyla, kelime ve kavramlarıyla tamı tamına İslâm'a işaret ediyor.

Yani bu dil Osmanlının uydurduğu gelişigüzel bağımsız, uyduruk, hiçbir sebebi ve mesnedi olmayan bir dil değil ki Osmanlıca olarak tesmiye edile. Bu dil, yazı dilidir, Türkçedir. Yunus emrenin kullandığı da bu dil, Selçukluların kullandığı dil de bu dil, yani Osmanlıdan önce de bu dil kullanılıyordu, Osmanlıda da bu dil kullanıldı, yani bu lisan bu yazı kullanıldı, şimdi de bu dil ile, ne kadar kaldı ise konuşabiliyoruz ama yazamıyoruz. Yazımızı kaybettik, Türklüğümüz ile, İslâmla, Kur'an ile aramız açıldı.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Kendinden 10 üzerinden kaç puan memnunsun?