Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
İstanbulun Fethi! - Sözümoki

İstanbul'un Fethi!

Sürekli istanbul’u fethetmeyi düşleyen genç padişah II.Mehmed, tahta geçer geçmez stratejilerini bu yönde belirledi.

Karaman seferini takiben hızla Edirne’ye hareket eden padişah, dönüş yolu olan Çanakkale Boğazının düşman gemileri tarafından tutulduğunu öğrendi. Atını Kocaeli üzerinden İstanbul’a doğru sürdü. İstanbul’a geldi ve Anadolu hisarının tam karşısına bir hisar yapılmasını Zağanos Paşa’ya emretti. Dört ay gibi kısa bir sürede Rumelihisarı yapıldı.

Bütün bir kış savaş hazırlıkları ile geçirdi. Toplar döküldü, mancınıklar yapıldı. 23 Mart 1453 cuma günü yanında Akşemseddin, Akbıyık, Molla gürani gibi büyük alimleri de alarak Edirne’den yola çıktı. 5 Nisan da topkapı önüne gelerek otağını kurdu. Bizans İmparatoru ile görüşmeler sonuçsuz kalınca, 6 Nisanda top atışları başladı. Haliç girişi zincirlerle kapalı olduğu için, 21 nisanı 22’sine bağlayan gecede altmış yedi gemi karadan yürütülerek Haliç’e indirildi. Düşman gemileri toplarla dövüldü ve şehir denizden de muhasara altına alındı. İstanbul surları toplarla dövülüyor fakat bir türlü bir gedik açılamıyordu. 28 Mayıs günü Sultan Mehmed komutanlarını topladı ve onlara:
- “Benim amacım, zaferle neticelenecek hücum vesilesiyle ebedi şan ve şerefin sizleri beklediğini hatırlatmaktır” dedi ve ordunun dizilişine son bir düzen verdi.

Şafakla başlayan topçu ateşini müteakip mehter sesleri ve tekbir sesleri eşliğinde hücum yapıldı. Ulubatlı Hasan burçlara sancağı dikti. Geçitler açıldı. 29 Mayıs 1453 günü öğle sonrası İstanbul fethedildi.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Diğer hikayeler;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Video (Günün Videosu)
Karikatür (Günün Karikatürü)
Hikaye (Günün Hikayesi)
2023 yılındaki kendine, bugününden bir mesaj ilet?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →