Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
İSTEDİĞİMİZ SORUNDAN BAŞLAYABİLİYOR MUYUZ HOCAM? - Sözümoki
13 Şubat 2021, Cumartesi 23:13 · 345 Okunma

İSTEDİĞİMİZ SORUNDAN BAŞLAYABİLİYOR MUYUZ HOCAM?
Süregelen bir hayat sınavının hala içinde bulunmaktayız. Kopya serbest, bakmak serbest, kendi bildiğini uygulamakta öyle tabii. Sorular daha çok sınanmak üzerine. Genelde karşı koyamadığınız şeylerle karşı konuluyorsunuz. Bu nedenle artık hiçbir şeyi hiç kimseyi haddinden fazla büyültmemek gerekiyormuş değil mi? Bu size zarar verdiği kadar sevdiğiniz, karşı koyamadığınız o şeye, o kişiye ya da her neyse artık. Ona da zarar vermekte biliyor muydunuz? İnsan hiç sevdiğine, karşı koyamadığına kıyabilir mi? Ama siz kıyıyorsunuz...

Karşınıza gelen birisi ciddi manada çok iyi biri olabilir. Bakın bu imkansız değil. Ama ona verdiğiniz haddinden çok çok fazla değer, o kişiyi daha çok sorumluluk altına, daha ağır yükün altına atmaktan pek de bir farkı yok gibi... Ve bu şey, veyahut o kişi cidden iyi biriyse bu değeri karşılamak adına çalışacak, sonunda yorulacak, yetersiz olduğunu düşünecek, hak etmediğine, başaramadığına kanaat getirip iyi niyet adı altında uzak duracak... Gidecek. Bakın hayatınızda denk geldiğiniz doğru insanı nasıl da harcadınız. Şimdi belki de geçmiş günlerinizde bu kişiyle yolları çoktan ayırdınız... Ama üzülmeyin nasip avuntusu dediğim bir döngü var. Nasibinizde varsa dönecek ve sizi bulacaktır.

Belki ilk defa sizlerle çok ters düşeceğim. Ben bu nasip olayına, nasibinse illaki seni bulur mantığına inanmıyorum, inanmak içimden gelmiyor. Herkesin nasibi kendisini er geç bulacaksa o vakit hepimiz kollarımızı bağlayalım, çiçek olalım ve bekleyelim. Yok ya... oldu bir de kahve ikram edilsin, tadından yenmez dimi? Bu tür bir nasibe karşıyım. Ama insan ne aradığını, neye üzüldüğünü, neyi sevdiğini, neyi istediğini bilirse o zaman nasibi onu bulmasa bile kişi kendi nasibini muhakkak bulur. Buna inanıyorum.

Yani bir okul sınavında "istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz hocam?" diye soran çocuk gibi sizlerde hayatınızda istediğiniz sorundan başlayabilirsiniz. İnsan kafasındaki ve sırtındaki bu yoğunluktan da kurtulmak istiyorsa, hangi sorunu, hangi sıkıntıya öncelik vereceğini de bilmeli. Hepsini birden çözmek isteyip hiçbirini çözemeyip ekstra bir de bunun için dertleniyorsunuz. O halde sizde sorun "istediğimiz sorundan başlayabiliyor muyuz hocam?"

Her şey sırayla, adım adım...
hızlanmak uzun uzun adımlar atmak değil,
kısa ve seri küçük adım atmakla olur...

1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Kuantum teorisi hakkında ne düşünüyorsun?