Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
KAÇ CANA DOKUNMAK GEREKİR? - Sözümoki
30 Temmuz 2020, Perşembe 02:22 · 118 Okunma

KAÇ CANA DOKUNMAK GEREKİR?

Hazırdım. Bu sefer kendimden çok emindim. Hiç bir kuvvet duramayacaktı önümde. Eşimin getirdiği paraya daha fazla güvenemezdim. Hayallerimdeki mesleği,fitness eğitmenliğini yapacaktım. Öyle bir gaza gelmiştim ki,ne eşimi görüyordum,ne ailemi,ne de toplumsal baskıları. Ev işleri umurumda değildi,yıllardır yaptığım temizlik,yemek,ütü,bulaşık bana "bütün gün boş boş oturuyorsun " nidalarıyla geri dönüyordu. Gerçeği,hâlâ neden ev işlerini düşünüyordum ki. Bir evi ortak kullanıyorsak ve ben de çalışacaksam neden hâlâ ben kafaya takıyordum ki. İşte yerleştirilmiş bir algı daha. Çalışsan da,evde de dursan o görev sana aitti. Dışarda yorulan taraf hep erkek oluyordu...

İki minik engele tosladım bir anda. Ya da cesaretsizliğim ufaktan engeller yaratmaya başlamıştı. Oğlumu ne yapacağım,kime bırakacağım diye düşünürken,bir de çok sevdiğim minik bir prenses bana ihtiyacı olduğunu dile getirdi. "Keşke annem sen olsaydın " diyerek. Açıkçası kime üzüleceğimi,ne diyeceğimi bilemedim. 6 yaşında bir kızın böyle bir şey düşünmesi,arzulaması zaten gözlemlediğim aile içindeki huzursuzluğunu tescillemiş oldu. İşte ben bu yüzden diyorum,kendine güvenmeyen,doğuracağı çocuğun psiklojik ihtiyaçlarına kör sağır olan,çocuk işte ne anlar mantığıyla hareket eden kimse çocuk doğurmasın. 6 yaşındaki kızın mutsuzluğuna mı üzüleyim,annesinin çocuğunun hissettiklerinden,mutlsuzluğundan bihaber oluşuna mı? Ya da "acaba benim oğlum ben de neyin eksikliğini hissedecek,evdeki hangi durum onu dışarda arayışa yönlendirecek" diye kendi daldığım deryalara mı?

Şimdi,önümde bana göre iki seçenek var. Ya herşeye rağmen hayallerimin,arzu ettiğim mesleğin peşinden koşacağım. Oğlum sağda solda büyüyecek (bu arada anne ve babası çalışan,onların eksikliğiyle büyüyen çocukların kaç yaşına gelirlerse gelsinler,o boşluğu bir türlü dolduramadıklarını gördüğüm,okuduğum onlarca durum var). Ya da,çocuklar evrene en büyük yatırım diyerek,bu iki miniğin mutluluğu için mesai harcayacağım. Bakalım hayat ne getirecek. Tam olarak nerede,hangi durumda,kaç cana dokunduracak ellerimi.

1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?