Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Ekim 2018, Cuma 18:25 · 177 Okunma
Kadına Şiddetin Bitmeyen Günlüğü - Sözümoki

Kadına Şiddetin Bitmeyen GünlüğüHerkesin hayalleri başka başka ve kendince anlamlı... Mutlu bir yuva sağlıklı bir nesil için olmazsa olmaz... Kimi çocukluk aşkı ile kimi liseden arkadaşı ile kimisi ise hayatın bilinmezliği içinde bir süre önce tanıştığı ve tanığına inandığı kişi ile evleniyor... Yeterince tanımanın gerçekten bir ölçütü nedir sizce? Zenginlik simgesi yaşamların gerçekte bilinmeyenleri... Orta halli olan bir kişinin çizeceği mutluluk çember dışı kaldığı günden beri şiddet kol gezer oldu... İnsanları bu kez -ne yazık ki- ayıran maddiyat olmadı .Ne mi oldu? bitmek bilmeyen açlık hissi. Bu öyle bir his ki ne para yeter ne tahammül yeter ne de insan olmanın erdem ve görevleri...

Yıllar geçiyor gelişiyoruz lakin insanlığımızın geriye gitmesine engel olamıyoruz... Kadına şiddeti yazmaya bile aslında elim varmıyor... Ama çok önemli gördüğüm bu konuda bir kaç sözüm var... İsimler değişiyor lakin şiddetin türü gün geçtikçe artıyor. Bir bayana veya bir anneye el kaldıran kendini bilmez insan müsveddeleri, ruhu kararmış vicdan yoksulu acımasızlar sözüm sizlere... Sebebi ne olursa olsun şiddet bir çözüm değil... Gözyaşlarını uykuya katık eden korkudan titreyen o minnacık çocukların hayalleri yok etmenin hiçbir gerekçesi olamaz...
Aslında bu yazıyı yazmaya iten neden Bursa'da yakılarak öldürülen o talihsiz kadını haberlerde görünce karar verdim .ayrıntıda şunlar vardı :
BURSA
Yakılarak öldürülen kadının ifadesindeki acı dolu sözler
Bursa'da ayrılmak istediği sevgilisi tarafından yakıldıktan sonra hayatını kaybeden Şengül Vatansever'in hastanede verdiği ifadeleri ortaya çıktı. Genç kadının ölmeden önce verdiği ifadede, "Önce beni yaktı, daha sonra elleriyle söndürerek arabaya geri bindirdi. Arabada kavga etmeye devam edince aşağı attı. Babama söylemeyin, üzülmesin" dediği öğrenildi.

Bursa'da ayrılmak istediği sevgilisi tarafından canice yakılarak öldürülen 2 çocuk annesi Şengül Vatansever'in ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şuurunu kaybetmeden önce polise ifade verdiği ortaya çıktı. Genç kadının polise verdiği ifadede, Ü.V. ile yaklaşık 1 yıl süren ilişkisini sonlandırmak istediğini, ayrılmak üzere buluştukları sırada Ü.V'nin benzin dökerek kendisini önce ateşe verdiğini, sonra söndürmeye çalıştığını söyledi.
ÖNCE YAKTI, SONRA ELLERİYLE SÖNDÜRDÜ
Vatansever'in ifadesinde, "Ben yaklaşık 1 sene Ü.V. ile ilişki yaşadım. Daha sonra kendisine ayrılmak istediğimi söyledim. Fakat kabul etmedi. Bir süre bunu tartıştık, bunun üzerine Kütahya'dan Bursa'ya gelip benimle görüşmek istedi. Ben de kabul ettim, görüştük. Arabayla yolda giderken ben ona 'Yeter artık ben seni istemiyorum, ayrılmak istiyorum' dedim. O da bana 'Asla olmaz, benden ayrılamazsın. Benden başkasıyla olamazsın' dedi. Daha sonra tartışmaya başladık. Ben arabadan indim, o da arkamdan indi. Biz dışarıda tartışırken bir pet şişe içerisinde yanında getirdiği benzini kafamdan aşağı döktü, daha sonra beni ateşe verdi. Sonra pişman oldu, söndürmek istedi. Söndürmek isterken elleri yandı. Söndürdükten sonra yine arabaya bindik, bu sefer araba da tartışmaya devam ettik ve beni arabadan aşağı attı" dediği öğrenildi.
'BABAMA SÖYLEMEYİN, ÜZÜLMESİN'
Genç kadının hastaneye giderken, "Babama söylemeyin, üzülmesin" dediği öğrenildi.
İFADESİ ALINDIKTAN SONRA BURSA'YA GETİRİLECEK
Genç kadını yaktıktan sonra olay yerinden kaçmaya çalışırken trafik kazası geçiren zanlı Ü.V'nin hastanedeki tedavisi devam ediyor. Ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yoğun bakımda tutulan ve hayati tehlikesi bulunan Ü.V. hakkında yakalama kararı çıkarıldığı, kendine gelir gelmez ifadesinin alınacağı öğrenildi.
İstanbul Bağcılar Devlet Hastanesi Yanık Merkezi'nde yatmakta olan Ümit Varol'un sağlık durumunun iyiye gittiği öğrenildi. Henüz ifadesi alınamayan Varol'un, hayati tehlikeyi atlattıktan sonra önümüzdeki hafta içerisinde polis tarafından Bursa'ya getirileceği ve ifadesinin alınacağı öğrenildi.


Kadına şiddet aslında topluma da şiddettir. Türlü gerekçelerle şiddete ve insanlık dışı uygulamalara maruz kalan kadınların sorunları belki de dünyayı bir kaç kez dolaşır. Kim bilir belki de şu satırları yazarken yine gözü yaşlı bir kadın şiddet görüyordur... Of ne fena düşünmesi bile.. Gazete televizyon ve sosyal medyada hemen her gün karşı karşıya kaldığımız ve beni son derece etkileyen bu sorun halledilir. Ve kaliteli ,duyarlı toplumun inşasını görecemiz ümidiyle...

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
 • Selin Sabcıoğlu
  Selin Sabcıoğlu Bir ülkenin raporunu yazmak gerekiyorsa, o ülkedeki yaşama bakmak lazım. Ne yazık ki bu ülkenin raporu içler acısı. Daha geçen gün bir Suriyeli tarafından bir kız çocuğu gündüz vakti tacize uğramış ve o gün kız çocukları günü. Herkes kız çocukları gününü bunlar olmuyormuş ve her şey güllük gülistanlıkmış gibi kutladı. Kısacası kadın cinayetleri, tacizleri ve çocuk istismarları sıradan bir olaymış gibi algılanıyor.
  12 Ekim 2018, Cuma 23:40
 • Ebubekir Kuri
  Ebubekir Kuri Evet ne yazıkki
  13 Ekim 2018, Cumartesi 08:48
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Hikaye (Günün Hikayesi)
Öldükten sonra kıymetin anlaşıldı, pişmanlar, onlara ne söylemek isterdin?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →