Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
KAPI ZİLİ - Sözümoki
04 Eylül 2020, Cuma 19:24 · 72 Okunma

KAPI ZİLİBir parça ekmek mi aradığın yoksa bir parça huzur mu? Hangisine daha çok muhtaçsın? Karar ver, yaşamak için ruhunu mu yoksa bedenini mi doyuracaksın. Yoldan önce yoldaş, nefes almadan önce doyasıya verebileceğin bir gökyüzü gerek. İnsan yaşlandıkça anlıyor her şeyin bir daha eskisi gibi olamayacağını. İyi ya da kötü, geçmişte anılarına kazınmış tüm bu hatıralar tesir ediyor ruhuna. Kırışan yüzleri takip ediyor beyazlayan saç telleri ve artık en çok da boşluğa dalıp gitme isteği. Bazen halının deseninde kayboluyor gözlerim, bazen çay içerken balkon perdesinde. Annem dürtüp de kendime geldiğimde, yüzleşiyorum beni terk edip giden hayallerimde.

Gecenin karanlığı çökünce, odama vurur sokak lambasının ışığı ve uykum bavulunu toplayıp çıkmıştır çoktan, göz kapaklarıma sertçe çekip kapıyı. Başımı yastığa koyduğum an uyuduğum o günler çocuklukta kaldı. Mutluluğun yerini hüzün aldığından beri dünyamda, gecem gündüze karıştı. Hüznümü nasıl tarif edeceğimi bilemiyorum. Kanadı kırık bir kuş, susuz kalmış toprak ya da yitip gitmiş bir aşk. Hayır, hayır bunlar değil hüznümü tanımlayan duygular. Benim hüznüm, kavuşacağım mutluluğadır. Doğum yaptıktan sonra yavrusunu kucağına almayı bekleyen anne gibi hasret kaldım mutluluğa. Gönlüm dinlensin yeter ki bir gece, ben dayanırım bir ömür susuzluğa. Alıştım hep ayakta giden yolculuklara, yer verin artık oturayım mutluluğun yanında ki boş koltuğa.

Söylenecek onlarca cümle arasından susmayı tercih ettim. Belki konuşsaydım içimde ki buzları eritirdim. Belki konuşsaydım hafifleyip daha huzurlu olabilirdim. Lakin ben sustum, söyleyecek sözüm olmadığı için değil, sözlerime layık bulamadığım için karşımda kimseyi, sustum. Şimdi beni anlayan bir 'ben' ile içimde yaşıyorum. Sözlerime sessizliğim ile perde çekiyorum. Bir gün kapıma dayanır da çalarsa zili mutluluk, zilin sesini duymak için kapının dibinde bekliyorum.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Ölmeden önce yapmak istediklerim listen var mı? Varsa 3 tane maddeyi bizimle paylaş?