Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
06 Ekim 2019, Pazar 16:08 · 14 Okunma
Kapitalizm üzerine - Sözümoki

Kapitalizm üzerine

Eğer bir yerde zulüm, haksızlık, adaletsizlik, kölelik varsa bunun nedeni seve seve kendini pazarlayan insanlardır. Kapitalizm denen bela da diğer zorbalık çeşitleri gibi, köle karakterli insanların omuzlarında yürüyor. Köle karakterli insanlar sömürülmeye ve insani değerlerinin dışında bir hayata gömülmeye dünden razı. Kapitalizmin bize bahşettiği hayat anlık hazlarla dolu bir hayat. Anlık zevklerin kucağına balıklama dalan insanlar, çirkefin tuzağına düşmüş oluyorlar ve sonrası tabiki de hüsran. Bir takım kolaylıkların cazibesine yem olarak insanlar bütün dünyaya zulüm saçıyorlar; çünkü kapitalizm yaratılmış olanın özüne ters ve yabancı bir sistem dikte ediyor.

Halihazırda dünyadaki bütün felaketlerin, açlığın, sefaletin, hastalıkların, adaletsizliğin, zulmün, savaşların, kötü hayat şartlarının, çirkinliğin, bunalımın, yolsuzluğun, uyuşturucunun, fuhşun, kumarın nedeni lanet olası kapitalizmdir.

Kapitalist düzen insanın etinden sütünden, sağlığından, hastalığından, ölüsünden dizisinden maksimum fayda sağlamak üzere kurulmuş bir düzendir.

Kapitalist düzen için insan süt veren inektir sürekli sağılmalıdır. Kapitalist düzenin sürekli kalkınması adına, çalışması, tüketmesi, itaat etmesi için sağlıklı kalmasını isteyen düzen, bir yandan da sürekli yeni hastalıklar payda eder ki ilaç satsın. Silah satmak için savaş çıkaran kapitalizm bir bakarsın sözde doğayı ve yeşili korumak adına vakıflar kurar.

Bize bir taraftan sıkıntı pompalayan sistem, bir yandan da mutluluk satar. Eğlenceyi de sıkıntıyı da endüstri haline getirmiş, insanın bütün duygularını sömürmüş, her yönüyle kutsal olanı ve değerli her şeyi ve öz değerlerimizi fütursuzca tahrip ve sabote etmiş bir sistemdir kapitalizm.

Kapitalist sistem daha çok üretim yapmak üzerine endekslendiği için, insan üzerinde ezici bir tahakküm kurmuş vaziyettedir. Kapitalist sistemde ancak paranın tahakkümü ve hükümranlığının sürdürülebilirliği için insanın yaşayışına müsaade edilir. Gerisi lafügüzaf.


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Bir hakime ne sormak isterdin?