Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Mayıs 2019, Pazar 00:55 · 279 Okunma
KAPTAN Okyanusta gemisi batmak üzere olan bir kaptanın son - Sözümoki

KAPTANOkyanusta gemisi batmak üzere olan bir kaptanın son çabalarıydı. Umut artık hiç olmadığı kadar uzakta görünüyordu. Oysa ki deniz onun için yaşam kaynağıyken şimdi ise ölüme götürüyordu. Dümenin kontrolünü kaybeden kaptan için batmak ne kadar yakınsa, hayatta amacını yitirmiş bir insan içinde yaşamak öylesine anlamsızdı. Yürürdü insan bazen ayaklarını hissetmeden, arkasına bakmadan, nereye gideceğini bilmeden, sadece yürürdü. Çünkü yorardı onu bu koşuşturma, her gün birbirini tekrar eden bu sıradanlaşma, mutlu görünmek için aynaya bakıp gülümsemeye çalışma.

Uyandı bir gün kaptan, güneş vururken göz kapaklarına bilinmez bir sahil kenarında. Etrafına baktı, yaşadığı fırtına dinmişti lakin arafta kalmış bir hisle uzaklara daldı. Fırtınadan kurtulduğu için sevinse mi yoksa gemisini batmaya terk ettiği için üzülse mi, bilemedi. Bir kaptanın tek görevi gemisini karaya sağ salim çıkarmak mıdır yoksa tüm zorluklara göğüs gererek onunla batmayı dahi göze almak mı? İnsan zorluklarla karşılaşınca kaçmalı mı yoksa daha sıkı sarılmalı mı sevdiklerine? Ayağına taş değse oturur ağlar mısın yoksa alır kenara koyar mısın başkaları da çarpmasın diye o taşa?

Ne denizden ayrı kalırdı kaptan ne de dalgalar gemilerden yoksun vururdu kıyılara. O gemiler ki, rotasını bulamazdı kaptanı olmadan. Yine yağmur yağacak, yine fırtına çıkacak ve güneş bazen hiçbir şey yaşanmamış gibi tekrar doğacaktı. Kaptan her şeyin farkında emin adımlarla hazırladığı sandala bindi ve bir kürek çekti koca okyanusa. Çünkü gemiler batsa da, fırtınalar engel olsa da, deniz onun içinde olduğu sürece vazgeçmeyecekti. İnsan zorluklara yakalanıp bazen de engellere takılıp umudunu yitirmediği sürece içinde ki deniz onu fırtınadan sahil kenarına ulaştıracaktır. Yeter ki dalgalarla yaşamayı öğrensin, yeter ki umudunu kaybetmesin. Önemli olan içinde ki deniz, bir gemi battı diye üzülmesin.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Kiraladığın bir ürün oldu mu? Nasıl bir deneyimdi?