Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
03 Kasım 2019, Pazar 18:20 · 25 Okunma
Karışık cümleler veya Modern İnsan için gündelik hayat ilm - Sözümoki

Karışık cümleler veya Modern İnsan için gündelik hayat ilmihâline giriş

Merhaba, bugün hıristiyan takvimine göre 3 Kasım 2019 Pazar, Müslüman takvimine göre ise ٦ ربیع الاول ۱٤٤۱ پازار Vakti daha çok hıristiyan takvimine göre yaşadığım doğru. Allâha ve ahiret gününe iman ettik diyoruz; ama lafta kalıyor Allâh muhafaza...

Takvimini kullandığımız gavurlara ne kadar da benzer bir hayat sürdürüyoruz. Lafa gelince de mangalda kül bırakmıyoruz.

Hıristiyan hayatı, modern hayat, kapitalizm, sekülerizm, globalizasyon bizi öyle bir çevrelemiş öyle kıskacı içine almış ki, sıkışmışız çıkamıyoruz.

Bu çirkin aşağılık hayatın zorlamaları ve zorunlulukları içerisinde çırpınıyoruz, en azından ben çırpınıyorum. Kıblemi doğrultamadım.

Evimde İslâmi bir yuva kurma özlemim. İş yerinde İslâmi bir mesai sistemi, insani ve insanı şerefinden yoksun bırakmayan insan ilişkileri örgüsü özlemim. Uzak şeyler olarak duruyor.

Henüz cüz-i irademe dahi sahip olamıyorum. Yapmalarımda ve yapmamalarımda titiz tutarlı ve kararlı değilim.

Ben her şeyden önce insanın kendini, insanın gündelik hayatta takındığı tavırları, olaylar ve durumlar karşısındaki tutumunu düzeltmesi gerektiğine inanıyorum. Yani başlama noktası insanın kendisidir diye düşünüyorum. İyiye talip ise bir insan önce kendini iyileştirmeli ve iyi olmalı diyorum. Önce insan iyi olacak, sonra kötü gördüğünü iyileştirecek. Bir yamukluk varsa düzeltecek. İyi olana talip ise iyi olmak zorundadır insan.

Her şeyden önce insan bildiği ile amel etmek mecburiyetindedir. İnsanın fıtratı insanı iyiye sevk eder. İnsanın fıtratı Müslümandır. İnsanın fıtratı insanı iman etmeye götürür. İnsan imanının gereğini, içinde bulunan iyinin gereğini dürüstçe yerine getirmelidir.

Sabah namazına kalkmanın farz olduğuna iman etmiş biri bu konuda artık savsaklamamalıdır.

Yalan söylemek, kötü söz konuşmak, dedikodu yapmak, hırsızlık yapmak, tamahkarlık, riyakarlık, mal mülk sevgisi, biriktirme hırsı insanın vicdanını yaralayıp huzursuz eden şeylerdir.

İnsan durup düşünmeli. İyiye doğru kaçamak yapmalı. Kendisine verilmiş cüz-i iradeyi kullanarak bildiği iyiyi davranışa çevirmek ile meşgul olmalıdır.

Resul-ü Ekrem'in hayatını örnek almalı insan. İnsan olmak istiyorsa.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Mükemmel bir gün nasıl geçirilir bize anlat?