Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
17 Ekim 2018, Çarşamba 16:59 · 141 Okunma
Kerem ile Aslı Hikayesi - Sözümoki

Kerem ile Aslı HikayesiKerem ile Aslı Hikayesi

Asıl adı Ahmet Mirza olan Kerem, Islahan Şahının oğludur. Şahın hazinedarlığını yapan Ermeni Keşişin kızı Aslı ile Kerem birbirlerini severler. Şah Keşişten kızı oğluna ister. Keşiş, bir Müslümana kız vermek istemez. Fakat hükümdarın isteğini reddetmez; bir mühlet ister ve bu mühletin içinde gizlice memleketten kaçar. Kerem de Aslı’nın peşinden yola düşer. İşte, Kerem’in sevdiği kızın ardınca bütün Anadolu’yu baştan başa gezmesi böylece başlar. Kerem artık yanında sadık arkadaşı Sofu, omuzunda sazı ile bir “Aşık” olmuştur. Her gittiği yerde, her rastladığında sazıyla ve yanık türküleriyle, Aslı’nın izini sorar, ona haber verenler de olur, vermeyenler de… Bazı defa nehirlere, dağlara, kayalara, dağlardaki hayvanlara derdini döker, yolunu bağlayan karlı, boranlı bellerden yol ister. Onun önüne çıkan engeller, bir defa inkisarına uğradılar mı iflah olmazlar. Kerem aşk ateşinde pişe pişe kemale erer, keramet sahibi olur. Allah onun her dileğini yerine getirir.
Bazı şehirlerde Kerem, Aslı Han’a bir zaman kavuşur. Keşişten habersizce bir müddet birbirlerine sevgilerini anlatırlar, dertlerini dökerler. Erzincan Bağlarında ve Kayseri’de olduğu gibi… Sonunda Kerem Aslı’sının peşinden Halep’e varır. Halep Paşasına kendini sevdirir. Paşa, Keşişi tehdit ederek kızını Kerem’e vermeye razı eder. İki sevdalının nikahları kıyılır. Fakat kötü ruhlu Keşiş onlara son fenalığı yapar. Kızına sihirli bir gerdeklik gömlek giydirir. Bu gömlek son düğmesine kadar açılır, tekrar kapanır imiş. Kerem sevdiğinin düğmelerini bir türlü çözemez. Yüreğinden kopup gelen ateşle yanar, kül olur. Kerem’in külleri dağılmasın diye bekleyen Aslı Han’ın saçları, küllerin içinde kalmış bir kıvılcımla tutuşur, iki aşığın ancak külleri birbirine kavuşur.
Sevgililerin birbirine kavuşmasıyla sona ermeyen bir macera olduğu için Kerem hikayesi toy, düğün ve kış geceleri muhabbetlerinde eğlence vasıtası olan halk hikayeleri arasında, çok sevildiği halde, başından sonuna kadar anlatılmaz, hatta birçok yerlerde bunun anlatılmasını günah sayarlarmış.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
 • selime nikbin
  selime nikbin bu, bizim Azerbaycan'da da çok yayılmış bir facia dastani, masalı. Hatta bizde opera da var. Ermenilerden artık ne gözlemek olar ki? !--böyle kötü şeyleri onlar uff da demeden hep yapılar. ..
  18 Kasım 2018, Pazar 01:21
 • Ebubekir Kuri
  Ebubekir Kuri Selime nikbin Evet doğrudur bu masal çokça bilinir . Bizler dost ve kardeş Azerbaycan'ı kendi öz vatanımız olarak görüyoruz .Sevinci sevincimiz kederi kederimizdir...
  18 Kasım 2018, Pazar 08:50
 • selime nikbin
  selime nikbin evet, aynen öyle kardeşim. Çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun senden.
  19 Kasım 2018, Pazartesi 00:02
Yazarın diğer paylaşımları;
İyi bir okuyucu olmanın püf noktası nedir?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →