Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Kim Bu Sosyopat ? - Sözümoki
23 Temmuz 2020, Perşembe 19:42 · 157 Okunma

Kim Bu Sosyopat ?

Sosyopatlık , antisosyal kişilik bozukluğu olarak adlandırabilir.Bu bozukluğun karakteristiği antisosyallik , duyguları önemsememe , pişmanlık duymama , utangaçlık yoksunluğu , rahatlıkla yalan söyleyebilme , vicdan rahatsızlığı hissetmeme , çıkarcı davranış , ben merkezciliktir.Sosyopat kişilerle ilişkiler çok zorludur ve tehlikeli olabilirler bu nedenle sosyopat kişiyle karşı karşıya olduğunu bilmek önemlidir.

Sosyopatlık ilk olarak çocukluk döneminde kendini belli eder. Belirli bir yaşa gelindiğinde teşhis edilebilir. Sosyopatlar, bir kişilik bozukluğuna sahip olduklarının farkında değillerdir.

✨Sosyopatlar kim olduğunu önemsemeksizin hedeflerine ulaşmak için insanları incitirler zarar vermekten çekinmezler.Bu nedenle çoğu sosyopat başarılıdır.✨Hayvanlara karşı gaddar olabilirler.Pişmanlık duymazlar.

✨Genellikle karizmatiklerdir.Çevrelerinde bir hayran kitleleri bulunur.

✨Genelde gelişi güzel hareket ederler , tehlikeli ve mantıksız hareket etmekten çekinmezler.


✨İnsanlara hükmetmeye bayılırlar.Sebebi ne olursa olsun kazanan taraf olmak isterler.

✨Genelde zekidirler.Ancak bu özelliklerini insanları ustalıkla kandırmak için kullanılırlar bu nedenle yüksek IQ'lu olanlar toplum için tehtid oluşturabilirler.

✨Sevme duygusundan yoksundurlar fakat severmiş gibi yaparlar.Normal insanları taklit ettiklerinden dolayı birilerine zarar verdiklerinde hakkında "Hiç öyle bir insan değildi , yapmaz." gibi sözler söylendiğini duymuşsunuzdur.


✨Şiirsel bir dilleri vardır , sözlerine kolaylıkla kanabilirsiniz.Abartılı konuşurlar.

✨Empati kurmaktan yoksundurlar.

▪️Bir sosyopat işsiz olduğu halde her gün işe gidiyormuş gibi yapabilir.

▪️Çoğu sosyopat yalanlarının doğru olduğuna inanacak kadar yanılgı içine düşebilirler. Örneğin; Charles Manson bir keresinde: "Kimseyi öldürmedim! Bir kimseyi öldürmem gerekmiyor!" dedi. (Bunu kendisinin değil, takipçilerinin birisini öldürmesi münasebetiyle söyledi.)

▪️Yapılan araştırmalar, sosyopatlara başkalarını rahatsız eden görseller gösterildiğinde veya küçük elektrik şokları verileceği beklentisinde iken endişe belirtisi göstermediklerini, sosyopat olmayanların ise bu durumlarda endişe ve korku belirtisi gösterdiklerini gösteriyor.

Sosyopat ve Psikopat Farkı

Sosyopatlık ve psikopatlık birbirine karıştırılıyor.Birbirine yakın kavramlar olsa da detayda farklılıklar var :
▪️Psikopati, kalıtımsal olan bir anti-sosyal kişilik bozukluğudur ancak sosyopati daha çok bir beyin hasarına, çocuklukta geçirilen bir istismara ya da travmatik bir olayla ilişkilendirilir.

▪️Sosyopatlar psikopatlara göre daha stabil bir ruh haline sahiptir ve çoğunlukla dürtüsel hareketlerde bulunur.Plan yapmaktan yoksundurlar psikopatlar ise çok ayrıntılı düşünerek planlı hareket eder.

Sosyopat Cüce
Hatırlarsanız 2009 yılında ABD'de Kristine ve Michael Barnett adında bir çift evlatlık olarak aldıkları 9 yaşındaki Natalia Grace’in aslında 22 yaşında olduğu iddia etmiş kendisini öldürmeye çalıştığını ileri sürmüştü.Natalia bunu yalanlar nitelikte açıklamalar yapmıştı.Fakat şimdi biz nasıl inanalım , değil mi ? 😊

1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?