Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
28 Nisan 2018, Cumartesi 18:17 · 686 Okunma
Kişilik Bozukluğu ve Farkındalık - Sözümoki

Kişilik Bozukluğu ve Farkındalık

#Kişilik, insanın yaşamı boyunca her gün üstüne yeni bir tuğla ekleyerek oluşturduğu bir duvara benzer. #Kişilikbozukluğu ise, bu duvarın en iyi ihtimalle hasar almasıdır. Uzun vadede çözüm bulunmaması duvarın yıkılmasına neden olur. İşin en kötü yanı, enkaz altında kalacak olan şey de kişinin geleceği ve planlarıdır. Kişilik bozuklukları bir sarmaşık misali insan ruhunu ve zihnini ele geçirir. Çözmesi oldukça karmaşık olan bu bozukluklar konusunda uzmanların pek çok farklı sınıflandırması mevcut. Kategorize etmenin yararları olmasına rağmen, temelde hastalık yoktur hasta vardır düşüncesi durumu daha net açıklamaktadır.

Kişilik bozuklukları, kişinin kendini arayış evresinde fark edilebilir. Tam tersi o farkında bile değilken, çevresindekilerin dikkatini çekerek de ortaya çıkabilir. #Narsisit, #antisosyal ve çekingen kişilik bozuklukları gibi pek çok örnek mevcuttur. İnsanlar son dönemlerde bunun "etkileyici" bir durum olduğunu düşünme yanılgısına düşmektedir. Ancak bir psikolojik bozukluğunuz olduğunu düşünmeniz, her zaman doğru olacak anlamına gelmez. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Kişi, kendisine hiçbir zaman tam anlamıyla tarafsız bir gözle bakamaz. Şayet kendinize bakıp normal olmadığınızı düşünüyorsanız uzmanların sesine kulak verin. Eugen Bleuler öğrencisine ''Kimseye normaldir belgesi verme. Ben karıma bile vermem.'' diyerek bu durumu özetlemiştir. Aynı şekilde psikiyatri alanının dehası olan Freud da normal olma durumunu ''Çalışmak ve sevmek.'' olarak tanımlamıştır.

Kişilik bozuklukları genetik yatkınlık, hastalıklar, akli sorunlar, yetiştirilme tarzı ve benzer pek çok sebeple ortaya çıkabilir. Yetiştirme şartları kişinin gelişimi üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Bu dönemde oluşan kişilik bozukluklarını anlamak için oral dönem, anal dönem ve oedipus gibi kavramların araştırılması şarttır.

#hastalık #sağlık #sağlıklıyaşam #sağlıklıyaşamtüyoları #eugenbleuler #freud #psikiloji #psikiyatri

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Masaüstü bilgisayar mı? Laptop mu? Neden?