Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Konfor Balonunuzu Patlatın !!! - Sözümoki
09 Ağustos 2020, Pazar 15:59 · 148 Okunma

Konfor Balonunuzu Patlatın !!!


Evlerimizin oturma odalarında evdeki herkesin genel itibariyle aynı koltuklara oturduğunu farketmişsinizdir , hayatınızın bir evresinde sizin veya çevrenizdeki birinin o olmadan ağzının tadının kaçtığı kendine özel bir kupası olmuştur , misafirlikteyseniz kendi evinize döndüğünüzde insanın kendi evi gibisi yok demişsinizdir mutlaka.Bunlar bizim konfor alanlarımızdan bazıları.

“Konfor alanı” tamamen bilimsel bir kavram ve kısa tanımı şu şekilde: “İnsanın kendini halihazırda aşina hissettiği bir ortamda, her şeyi kontrol edebildiği yanılgısına düştüğü ve kendini rahat hissettiği psikolojik evre.”Konfor alanı psikolojisi 3 fazdan oluşuyor:

1.Konfor Alanı
Kendi kendimize kurduğumuz küçük dünyamızdır.Genellikle her gün aynı şeyleri yapmak , monotonluğa bağlanıp gelişimden kopmak ve aynı zamanda bunun huzursuzsuzluğuyla mutluluğu yitirmek getirileridir.İşin garip tarafı bu duruma öylesine alışırsınız ki değişime direnmeye başlarsınız.

2.Yüksek Performans Alanı
Heyecan ve gelişimin olduğu ''sihirli alan" olarak adlandırdığımız yerdir.Doğru derecedeki stres ve heyecan başarıyı getirir.İşinizi daha çok ciddiye almaya başlar , çalışır ve gelişirsiniz.

3.Tehlikeli Alan
Oldukça stresli ve kaygılı olduğunuz bu evre sizin bocalamanıza sebep olacaktır.Kararsızlık hüküm sürecek stresiniz katlanacaktır.Buna "felç alanı" diyoruz.Kaygıyı en aza indirmeyi öğrenmek ve motive edici şeyler yapmak gerekiyor.

O ilk adımı atmak hiçbir zaman kolay değildir.Alışkanlıkların dışına çıkmak , yeni şeyler denemek , farklı alanları keşfetmek kişiliğinize çok şey katacaktır.Ben bu konfor alanlarımızı uyku balonları gibi düşünüyorum , dışarıda neler olup bittiğinden habersiz kapalı ve boğucu bir ortam.Neler olup bittiğinden habersiz olmak ve tepkisiz kalmak uyku halinden başka nedir ki?

Atacağımız adımların cesaret ve özgüven istediğinin farkında olmalıyız.Fakat kaygının sesini kısmalıyız ki daha iyisi için , getirilerinden korkmaksızın adımlarımızı atabilelim.

Elbetteki bu adımları attığımızda her şey güllük gülistanlık olacak diye bir şey yok.Hayat sınavlarla ve bilinmezlerle dolu.Oysaki önemli olan ve asıl cesaret isteyen şey o ilk adım değil midir her zaman ? O adımı atmayı başarabilmişseniz , sizin karşınıza çıkacak olan zorlukları aşma kapasiteniz mutlaka vardır.Unutmayın ki zorluklar aşılmak içindir. :)

Kendinizi verimsiz bir hayatın içinde konfor alanınızdan çıkacak cesareti yakalayamadan pes ederseniz çürümeye hapsolursunuz.Bakış açınız genişledikçe önyargılarınız törpülenecektir.Gelişim hepimiz için gerekli ve geçerlidir.

Yeni alanlar keşfetmiş sizle , uyku balonunda kendi halindeliği tercih etmiş siz arasında inanılmaz farklar olacaktır.Uyku balonu dinlenme alanımızdır.Verimli yaşamak için gezmek , görmek , okumak , deneyim kazanmak gereklidir.2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?