Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Şubat 2018, Pazartesi 10:01 · 189 Okunma
Kripto Para : Bitcoin Alalım mı? Almayalım mı? Güvenilir m - Sözümoki

Kripto Para : "Bitcoin" Alalım mı? Almayalım mı? Güvenilir mi?

Kripto para, şifreli para anlamına gelmektedir. İngilizce’de "cryptcurrency" adını almıştır. Bağlı olduğu herhangi bir kurum veya devlet bulunmayan kripto paralar tamamen dijital paralardır. Adı üstünde şifreli olduğu için bunları bir sanal cüzdandan başka bir sanal cüzdana transfer etmek veya harcamak, koyulan şifreler ile mümkün olabilmektedir. Sistemin içinde olan her Bitcoin, bahsettiğimiz bu kripto paraların arasında en çok değer kazanan oldu. En eski kripto para ünvanını taşıyan Bitcoin (BTC), ortaya çıktığı günden beri yükselişini sürdürdü. Öyle ki, adından yeni söz edilmeye başlandığında BTC alanlar, şu an dünyada Bitcoin zenginleri olarak biliniyor. Peki bu artışın sebebi ne? Bitcoin’in değerini kim, nasıl belirliyor? İşte cevabı burada.

Her piyasada olduğu gibi dijital paraların değeri de arz ve talebe göre belirleniyor. İlk ortaya çıktığı gün hiçbir değeri olmayan BTC, kullanıcı sayısı arttıkça değerini de katladı. Bugün, yani 12/02/2018 itibariyle 1 BTC değeri tam olarak 8.669,48 Amerikan Doları, bu da 33.212,78 Türk Lirası’na tekabül ediyor. 17 Aralık 2017’de tam 19.276 dolar ile rekora ulaşan BTC, anılan günden itibaren hızla değerini yitirmeye başladı ve bu durum elinde BTC bulunduran insanları bir hayli hayal kırıklığına uğrattı.

Peki Bitcoin kullanmanın bize ne faydası, ne zararı var? Kripto paraların, özellikle BTC’nin geleceği ne olur? Bu soruların cevaplarını da yazının devamında bulabileceksiniz.

En büyük avantajı, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmamasıdır. Devletler dahi Bitcoin’e herhangi bir müdahalede bulunamaz. Bu sistemin bir sahibi yoktur, Bitcoin ağına katılan herkes sistemin sahibidir diyebiliriz. İşleyişi bankalar gibi değildir; belirli şartlar ya da sözleşmeler yoktur, faiz, komisyon talep edilmez ancak sadece para transferlerini onaylayan madencilere cüzi bir miktar ödenir. Para transferi anlıktır, internet olan her yerde para transferi gerçekleştirilebilir. Şeffaf ve güvenlidir. Dileyen herkes ağ üzerindeki işlemlerin kayıtlarını izleyebilir. Tabi ne kadar güvenli olsa da, bir filmden alıntı yapmak isterim: “Hiçbir sistem güvenli değildir”. Dezavantaj olarak ise, gönderilen BTC’nin karşı tarafın onayı olmadığı sürece geri alınamaması diyebilirim.

Bitcoin’in geleceğini devlet politikaları oldukça etkilemekte. Yuan’ın değerini düşürmesi ve Çin’de büyük mali değişikliklere yok açması sebebiyle BTC Çin’de yasaklanmıştı ve bu yasağın ardından sert bir düşüş yaşadı. Ayrıca son günlerde Japonya’nın BTC için vergi uygulayacağı konuşuluyor.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8