Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
07 Haziran 2020, Pazar 02:01 · 18 Okunma
Kuran Mucizeleri | Atomdan daha küçük | - Sözümoki

Kur'an Mucizeleri | Atomdan daha küçük |


İnkar edenler: “Kıyamet bize gelmeyecektir” dediler. De ki: “Hayır, öyle değil; görülmeyeni bilen Rabbim’e and olsun ki, o saat size muhakkak gelecektir. Göklerde ve yerde zerre kadar olanlar bile O’nun ilminin dışında değildir. Bundan daha küçüğü ve daha büyüğü de şüphesiz apaçık Kitap’tadır.”
(Sebe Suresi 3. Ayet)

Eski zamanlarda, “Atomizm Teorisi” adıyla iyi bilinen bir teori yaygın olarak kabul edildi. Bu teori aslen Yunanlılar tarafından, özellikle de yaklaşık 23 yüzyıl önce yaşayan Demokritos adlı bir bilgin tarafından önerildi. Demokritos ve peşinden gelen insanlar, en küçük madde biriminin atom olduğunu varsaydılar. Yunanca “atomos”, “bölünmez” anlamına gelir. Araplar eskiden buna inanıyordu.

Arapça “zerre” kelimesi en yaygın olarak atom anlamına geliyordu. Son zamanlarda modern bilim, bir atomu bile ayırmanın mümkün olduğunu keşfetti. Atomun daha fazla bölünebileceği, 20. yüzyılın bir gelişmesidir. 14 yüzyıl önce bu kavram bir Arap için bile olağan dışı görünüyordu. Ona göre zerre, ötesine geçilemeyen bir sınırdı.

Bilim adamları atomların çekirdeğini araştırdıklarında, elektronlar, protonlar ve nötronlar gibi daha küçük parçacıklar keşfettiler. Ayrıca protonların ve nötronların kuark adı verilen daha küçük parçacıklardan oluştuğunu keşfettiler. Kuarklar, maddeyi oluşturan temel parçacıklar olarak kabul edilir. Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı bile, Cenevre yakınlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) kuarkı kıramaz. LHC’de, ışık hızına yakın hızlara 27 km çevre ile bir tünelde hızlanan parçacıklar birbirleriyle çarpışır ve bu çarpışmalar sırasında büyük enerji açığa çıkar (13.5 TeV).

Ancak şu ana kadar bu enerjide bir kuark bölündüğü gözlemlenmedi. 100 km çevresi ile daha büyük hızlandırıcılar inşa etme planları var, ancak üretecekleri enerjinin kuarkları kırmak için yeterli olup olmayacağı bilinmiyor.

Bu ayetin mucizesi, bir atomdan daha küçük olandan bahsetmesi ve hiç kimsenin atomlar hakkında hiçbir şey bilmediği bir dönemde ortaya çıkmasıdır.

Aslında, çok uzun zaman önce, atomun evrendeki en küçük nesne olduğu düşünülüyordu; daha küçük bileşenler çok yeni bir keşiftir. Ancak, Kur’an tam olarak bundan bahsediyor. Allah (c.c.) diyor ki: “Bundan daha küçüğü”.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Şuan ölsen sence cennete mi gidersin cehenneme mi? Açıkla?