Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
07 Haziran 2020, Pazar 02:05 · 18 Okunma
Kuran Mucizeleri | Denizlerde ki Dalgalar ve Karanlıklar - Sözümoki

Kur'an Mucizeleri
| Denizlerde ki Dalgalar ve Karanlıklar |


Yahut (inkârcıların küfür içindeki hâlleri) derin bir denizdeki karanlıklar gibidir. (Bir deniz ki) onu dalga üstüne dalga kaplıyor, üstünde de bulutlar var. Karanlıklar üstüne karanlıklar. İnsan, elini çıkarsa neredeyse onu bile göremez. Bir kimseye Allah, nur vermemişse, artık o kimsenin ışık ve aydınlıktan nasibi yoktur.
(Nûr Suresi 40. Ayet)

Karanlıklar üstüne karanlıklar

Bu ayette, derin denizlerde ve okyanuslarda bulunan karanlıktan bahsedilir. Bulutlar güneş ışınlarını hem yansıtır hem de iletir ve ışığın bir kısmını önler. Bu karanlığın ilk katmanıdır. Su, dünyaya gelen ışığın bir kısmını yansıtır ve derinlikle kademeli olarak azalarak gerisini emer.

Işık tayfının renkleri, mavi ışık hariç, ilk 200 metrede birbiri ardına emilir. Renklerin art arda katman katman kaybolması nedeniyle okyanus giderek koyulaşır, yani karanlık ışık katmanlarında gerçekleşir.

Derin denizlerde ve okyanuslarda karanlık 200 metre ve daha derinlerde bulunur. Bu derinlikte neredeyse hiç ışık yoktur ve ayette geçtiği gibi “İnsan, elini çıkarsa neredeyse onu bile göremez”. 1000 metre derinliğin altı ise zifiri karanlıktır. İnsanlar özel ekipman yardımı olmadan 70 metreden fazla derinliğe dalamazlar.

Bu nedenlerden dolayı, bilim adamları denizler hakkında sadece son zamanlarda ayrıntılı bilgi edinebildiler. Bu tür bilgilerin, insanın okyanusların derinliklerine dalmasını sağlayacak hiçbir donanımın bulunmadığı bir zamanda verilmesi kesinlikle Kuran’ın mucizelerinden biridir.

Dalga üstünde dalga

Ayette geçen “dalga üstüne dalga kaplıyor” ifadesini ilk başlarda bir çok insan anlayamadı ve bunun edebi bir ifade olduğunu zannettiler. Çünkü baktığımızda sadece denizin üstünde dalgalar görürüz ve alt tarafının durgun bir sudan ibaret olduğunu düşünürüz.

Bilim adamları geçen yüzyılda farklı yoğunluk katmanları arasında meydana gelen alt yüzey dalgalarının olduğunu keşfettiler. Bu iç dalgalar denizlerin ve okyanusların derin sularını kaplar çünkü derin su, üstündeki sudan daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir.

İç dalgalar yüzey dalgaları gibi davranır. Tıpkı yüzey dalgaları gibi kırılabilirler. İç dalgalar insan gözü tarafından ayırt edilemez, ancak belirli bir yerde sıcaklık veya tuzluluk değişiklikleri incelenerek tespit edilebilir.

Bu dalgalar 100 metreye kadar yükseklikleri ve yüzlerce mil genişlikleri ile çok büyük olabilir. Okyanusta, bu tür dalgalar genellikle gelgitler suyun okyanus tabanındaki batık dağların üzerinden hareket etmesine neden olduğunda oluşur.

İç dalgalar okyanuslardaki farklı su katmanlarının karıştırılmasında önemli bir rol oynar ve bu da iklimi etkiler.Bu tür karıştırma oranı, mevcut iklim modellerinde en büyük belirsizlik alanlarından biri olmaya devam etmektedir.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Şuan ölsen sence cennete mi gidersin cehenneme mi? Açıkla?