Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
15 Nisan 2018, Pazar 10:05 · 208 Okunma
KURBAN PSİKOLOJİSİ - Sözümoki

KURBAN PSİKOLOJİSİ


KURBAN PSİKOLOJİSİ
“Ben çok şanssız bir insanım, bütün terslikler beni bulur, benim zamanında bu yoktu, bana bu konuda imkan tanınmadı” Cümleler çok tanıdık geldi değil mi? Çünkü günlük hayatımızda bunları çok sık kullanırız hatta dilimize pelesenk olmuştur artık. Bu durumun adı; kurban psikolojisidir.
Çocukluğumuzda hiç birimiz dört dörtlük, şahane bir hayat yaşamamışızdır mutlaka. Ailemiz bizi korumak(!) adına bir çok girişimimizi engellemiştir. “Okuyup da ne yapacaksın, kızlar çok gezmez, konuşmaz, gülmez, hanım hanımcık ol, el alem ne der, erkek dediğin güçlü olur, ağlamaz.” Bu cümlelerin bir kısmını ya da bir çoğunu duyarak büyümüş olabiliriz. Ama hayatımızı bunlar üzerine devam ettiremeyiz.
Düşünsenize; her anımızı bunları sayıklayarak, birilerini suçlayarak geçirdiğimizi! Hayat zindan olur. En yakınlarımız dahil herkes düşmanımızmış gibi gelmeye başlar. Her söyleneni ters anlarız, açık bir şekilde kendimizi depresyonun derin kuyusuna sürükleriz.
Etrafımıza da bu negatif enerjimizi yayarız, yüksek moddaki bir insanı bile aşağılara çekeriz. Mutluluk nasıl bulaşıcıysa, olumsuz düşünmek ve konuşmak da o derece bulaşıcıdır. Duygusal insanların frekansları düşmeye daha çok meyillidir. Hele enerjisini yediğimiz kişi her şeyden çabuk etkilenen biri ise olumsuz konuşarak hakkını ihlâl etmiş oluruz.
“Suyun Gizli Mesajı” kitabının yazarı Dr. Masaru Emoto; su moleküllerinin dahi bir frekansının olduğunu söyler. Olumlu sözler konuşulan bir ortamdaki bir bardak su mikroskop altında incelendiğinde parlak kristaller ile tepki verdiği, olumsuz sözler konuşulan ortamdaki su incelendiğinde ise; biçimsiz ve soluk tepkimeler verdiği gözlenmiştir.
Canı, tadı, rengi olmayan su dahi her söylenene bir tepki veriyorsa; bilinçaltımıza saniyede onlarca veri kaydedildiğini bir düşünün! Özellikle kişinin kendisi hakkında söylediklerini, bilinçaltı daha çabuk kodlar. Neyi düşünürsek, hayatımıza onu çekeriz. Bu sebeple güzel düşünmeye, güzel sözler söylemeye öncelikle kendimizden başlamalıyız. Eski engellemeleri, yapamadıklarımızı düşünmeyi bırakıp; şimdi, şu an kendimiz için harekete geçmeliyiz.
Yaşadığımız sürece hiçbir şey için geç değildir. Yeter ki kurban psikolojisinden sıyrılıp, kendimizi gerçekleştirme yolundaki o ilk adımı atalım.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
İngiltere başbakanı oldun, ne yaparsın?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →