Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Ekim 2019, Salı 10:11 · 12 Okunma
Metalaşan insan ve fit görünme kültürü üzerine - Sözümoki

Metalaşan insan ve fit görünme kültürü üzerine

"Geleneksel toplumlarda şişmanlık, bedenleriyle çalışmayan ve iyi beslenen üst sınıf mensuplarının bir özelliği, erişilmek istenen bir güzellik normu olarak kabul edilmiştir"

Sağlıklı yaşam ve fit görünüm adına çeşitli spor pratiklerine müdavim olan insanların plastikten farkı yok. Bütün insanlar ince, uzun boylu, yakışıklı ve güzel olmak zorunda değil. Eski Rönesans tablolarındaki kadın tasvirlerine bir bakın hep etine dolgun, balık etlidir. Çünkü; eskiden etine dolgun olmak zenginlik ve soyluluk belirtisiydi de ondan. Zayıf insanlar fakirliği ve güçsüzlüğü, köleliği temsil ederdi, insanlar kilo alamadıkları zaman maraz sahibi güçsüz olarak kabul edilirdi ve ebeveynler çocuklarına kilo aldırmaya çalışırdı. Anadolu’da yaş almış insanlarımız cılız, çelimsiz birini gördüklerinde ona acırlardı.

Şimdi reklam, dizi, film gibi gösteriye dayalı sektörlerin ve kozmetik, giyim gibi sanayilerin verdiği gaz ile insanlar sıfır beden olmaya, uzun boylu olmaya, yakışıklı ve güzel olmaya ille de meyil ediyorlar. Sıfır beden insan mı olur? İnsanlar hep yakışıklı, hep uzun boylu, hep güzel olamaz. Bu tarz bir yaşayış, plastik bir yaşayıştır ve kapitalizmin insanı metalaştırma anlayışının bir ürünüdür.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Bir hakime ne sormak isterdin?