Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Mart 2018, Pazartesi 21:38 · 106 Okunma
Mezarınız İle Göz Göze - Sözümoki

Mezarınız İle Göz Göze

Size bir şans sunulsaydı ve mezarınızı ziyaret etseydiniz neler olurdu hiç düşündünüz mü? Bizler hep ölmeyecek gibi yaşıyoruz ve ona göre davranıyoruz. Maddi dünyada, hayatımızda yaşadıklarımız ile şekillenen düşünce dünyamızla davranışlarda bulunuyoruz. Ama ölüm konusunu hiçbir zaman düşünce dünyamıza katmıyoruz.

Düşünsenize mezarınızın başındasınız. Tüm ömrünü yaşamış ve şu an huzur içinde yatıyor. İlk pişmanlığınız ne olurdu? Aklınıza gelecek şeyler neler olurdu? Büyük ihtimal şu ana kadar yaşadığınız her şeyi düşünürdünüz. Bu yazıyı okurken de düşünmeye başladınız. Düşünün, hatalarınız neler, pişmanlıklarınız neler. Tüm hayatınıza sanki ömrünüz bitmiş gibi bakın. Hayatınız bir gün bitecek, geride bıraktıklarınızla.

Şu an gördüğünüz mezarda yatan kişi, geçmişine dönüp hiçbir şeyi değiştiremez. Yaşadıklarını daha iyi olsun diye ufak bir girişimde bile bulunamaz ama şanslısınız ki siz onun geçmişinde yaşıyorsunuz. Şimdi detaylıca düşünün, isteyip de yapamadığınız şeyler neler? Şu an nerede olmak isterdiniz? İnsan isterse, her şeyi yapabilir. Başarılı insanlarla aynı özelliklere sahibiz. Karakter olarak farklı olabiliriz ama karakterimizi istediğimiz yönde şekillendirebiliriz. Şu an belki üniversite sınavına hazırlanıyorsunuz, hayaliniz başarılı bir doktor olmak. Peki başarılı doktor olmak için gücünüzü zorluyor musunuz? Eğer oturduğunuz yerden sadece kuru gürültü ile hayal kuruyorsanız, şu an gördüğünüz mezarda yatan kişi geçmişinde başarılı bir doktor olamadı hiçbir zaman.

Diğer bir nokta ise son zamanlarda ana sayfama düşen aşk acısı çeken ve bunun üzerine yazı yazan arkadaşlarım. Gerçekten seviyorsanız, neden bir şeyler yapmıyorsunuz? Yazılarınızda tek gördüğüm suçlamak. Eğer gerçekten seviyorsanız, kuru gürültü içinde birilerini suçlamayın, şartların iyi olması için bir şeyler yapın. Bundan 20 30 yıl sonra keşke yapsaydım demek istemiyorsanız, şu an elinizde ki şartları zorlayın. Bir gün gözlerinizi yumduğunuzda şu an hissettiğiniz gururun, onurun vb. duygu ve düşüncelerin önemi kalmıyor. Ne istiyorsanız, nerede olmak istiyorsanız, gerçekleştirmek için sınırlarınızı zorlayın.

Başarılı insanlar, güçlerini sınırlarının ötesine çıkarırlar ve ne istiyorlarsa gerçekleştirmek için fırsatlar yaratırlar. Siz neden başarılı insanlarda var olan bu özelliklere sahip değilsiniz. Çünkü hiç ölmeyecek gibi yaşıyorsunuz ve yarın yaparım ya da gelecekte ne olursa olur düşüncesi ile oturduğunuz yerden, boş gürültüler içinde olayları değerlendiriyorsunuz.

#ölüm #hayaller #fırsatlar #hedefler #başarı #kişiselgelişim #geçmiş #gelecek #yaşam #gelecek

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
  • İhsan Çardak
    İhsan Çardak " Gerçekten seviyorsanız, neden bir şeyler yapmıyorsunuz? " Aslında şu cümle bütün konuyu özetleyebilir mi? Elbette! Yüreğine sağlık.
    12 Mart 2018, Pazartesi 21:57
  • Burak Salbaşı
    Burak Salbaşı Güzel yakalamışsınız gerçekten
    16 Mart 2018, Cuma 20:06
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8