Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
05 Nisan 2018, Perşembe 09:17 · 333 Okunma
Migren Atakları Bu Mevsimde Yoğunlaşabilir! Korunmanın Yön - Sözümoki

Migren Atakları Bu Mevsimde Yoğunlaşabilir! Korunmanın Yöntemi!

Soğuk havaların sona ermek üzere olduğu ilkbahar mevsimi #migren ataklarının en fazla görüldüğü aylardan biri olan mart ayında zirveye ulaşabilir. Hemen hemen baş ağrısı sorunu yaşamayan insan yok gibidir. Aslında sebebi belli olmayan baş ağrılarının ortak isimlendirmesi olan migren birçok kişi tarafından sadece şiddetli baş ağrısı olarak bilinir. Migren atakları başladığı zaman bazen öyle seviyelere ulaşır ki kişi kullandığı ağrı kesiciye rağmen uzun saatler boyunca işkenceye dönen zonklamalarla baş başa kalır. Migrenin ağrı şiddeti olarak en üst seviyelere ulaşması ile birlikte mide bulantısı ve kusma gerçekleşebilir.

Migrene Özel Ağrı Kesiciler Kullanılabilir

Standart ağrı kesicilerin hiçbir etkisinin olmadığı migren ataklarına Özel olarak geliştirilmiş ağrı kesiciler bu noktada bir bakıma kurtarıcı sayılabilir. Elbette doktorunuzun uygun görmesiyle bu tip ilaçları kullanmanız gerekiyor. Fakat uzun süre migren ağrılarından muzdarip birisi olarak tavsiyem bu tarz ilaçlarla birlikte bazı beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizdir. Özellikle gastrointestinal (mide ve bağırsak) sistemde meydana gelen bir takım olumsuzlukların migrene sebep olabileceğidir. Söz gelimi mideye aşırı yüklenmek aşırı yağlı, bol acılı veya bol baharatlı bir beslenme tarzı bu dönemde yapılacak en büyük hatadır. Elbette stres faktörü veya gergin bir yaşam tarzının da migren üzerinde etkileri olabilir. Fakat şahsen migren ağrılarımın oldukça seyrekleştiği dönemin kilo verdiğim ve mide sorunlarının en aza indiği dönemlere rastlamış olması bende bu izlenimi bıraktı.

Mide Duvarında Meydana Gelen Tahribat Migreni Tetikliyor Olabilir

Dilerseniz şöyle bir deneme yapabilirsiniz (doktorunuza danışmak kaydıyla) migren ataklarının kaç günde bir geldiğini bir kenara not edin. Bu arada beslenme stratejinizde 3/1 kuralına riayet etmeye çalışın. Hemen 3/1 kuralını aktaralım öncelikle. Midenin 3/1 yemek 3/1 su ve son olarak 3/1’lik kısmını boşluk bırakmak midede büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Bu kuralı istisnasız uyguladığınızda yani aşırı yemek yiyerek midenin genişlemesine ve duvarın incelmesine engel olduktan sonra hem kilo verdiğiniz hem de migren ataklarının kaybolduğunu görürseniz lütfen paylaşınız. En azından birçok insanın bu ızdırabını dindirmek adına büyük bir katkı sağlamış olursunuz. Migrensiz ve sağlıklı günler diliyorum.

#sağlıklıyaşam #migren #hastalık #sağlık #başağrısı #ağrıkesici

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
100 km menzilli bir dronun olsaydı onu nereye uçururdun?