Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Nisan 2018, Perşembe 10:00 · 147 Okunma
Mısır Şurubu İle Hastalıklara Açık Davet - Sözümoki

Mısır Şurubu İle Hastalıklara Açık Davet

Nedir arkadaş mısır şurubu denilen mekanik laboratuvar ortamında #fruktoz maddesinden glikoza dönüştürülen şeker. Mısır şurubu hangi hastalıklara yol açar? Sorularının adeta zirve yaptığı son dönemde bu yazıyı kaleme almadan olmaz diyerek hemen yazıma geçelim. Mısır şurubu olarak biraz masumiyet kazandırılan nişasta bazlı bu şeker, normal şartlarda şeker pancarından elde edilen glikozdan on kat daha fazla şeker içeriyor. Esas tehlikesi de burada. Doğal şekerde bulunan glikozunda elbette fazla tüketildiğinde zararları bulunuyor. Fruktoz gibi şeker bombası bir madde yanında çok masum kalıyor. Fiyat bakımından çok daha kolay elde edilebildiği ve fabrikasyon alanından çok büyük yatırıma ihtiyaç duymadan imal edilebilen #zehir denilebilecek fruktoz direkt olarak insan vücuduna gıdalar yoluyla alındığında çok daha erken yaşlarda diyabete yakalanma riskini beraberinde getiriyor.

Mısır Şurubundan Elde Edilen Nişasta Bazlı Şeker Obezitenin Baş Sorumlusu
Zaten giderek artan oranda insanların hareketsiz kaldığı günümüz şartlarında mısır şurubundan elde edilen fruktoz kökenli nişasta bazlı #glikoz adeta ölüm saçıyor. Özellikle hazır gıda maddelerinin içerisinde bol miktarda bulunan mısır şurubu insan sağlığı açısından büyük bir tehdit oluşturuyor. Hazır paketli ürünlerin arka kısımlarında glikoz olarak genel tanımlama ile geçen bu tehlikeli şeker aslında glikoz isminin arkasına saklanan früktozun tüketilmesi anlamına geliyor. Tabii bu durumda üretici firma arkasına özellikle mısır şurubu diye yazmadığı sürece hangi ürünün içerisinde mısır şurubu bulunduğunu bilemeyeceğiz. Normalden çok daha fazla şeker tüketmemize neden olan ve obezitenin baş sorumlusu olarak tanımlanan nişasta bazlı bu şeker kalitesi giderek bozulan gıdalara en çarpıcı örneğini oluşturuyor.

Dünya Mısır Şurubu Kullanımını Azaltıyor Biz Arttırıyoruz
Dünyada mısır şurubunun en büyük üreticisi Amerika Birleşik Devletleri’nde bile kullanım kotası %8 olan mısır şurubunun Türkiye'deki kotası %10 iken 2011 yılında yüzde %15’e çekildi. En büyük satıcısının bile kullanımını sınırladığı bu tehlikeli şekerin bizde zaten yüksek bir seviyeden çok daha da riskli seviyelere çekilmiş olması bu yanlış kararın tekrar gözden geçirilmesini gerektiriyor. Başta #diyabet olmak üzere, #pankreas kanseri ve çeşitli kronik rahatsızlara yol açan mısır şurubu kullanım kotasının en azından Amerika seviyesine yani %8 oranına çekilmesi şart. Tabi gıda firmalarının ürünlerinin sıkı takibe alınması koşulu ile.

#hazırgıda #mısırşurubu #sağlık #hastalık #kronik #obezite #abd #usa

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Hikaye (Günün Hikayesi)
Anıtkabir ziyareti yaptın mı, neler hissettin?
Sözümoki © 2019 - V.8
Destekçilerimiz →