Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
06 Ekim 2019, Pazar 11:32 · 22 Okunma
Modernlik başımıza gelmiş en büyük belâdır - Sözümoki

Modernlik başımıza gelmiş en büyük belâdır

Her doğan güneş, her yeni gün bir umuttur, kendini bulmak, kendini bilmek isteyen insan için; lâkin herkesler güneşi göremeyecek kadar körleşmiş vaziyette, güneşi arayan da yok.

Eşyanın tabiatına aykırı yaşayıp olmayacak şeyleri kurcalıyor modern insan. Kuruntulara râm olmuş. Burnunun ucunu göremiyor. Bir ruhu olduğunu, bir kalbi olduğunu ne zaman hatırlayacak. Mecbur bırakılmışlıkları ısmarlama inanışları, paketlenmiş düşünceleri insan olduğunu hatırlamasına müsaade etmiyor.

Hayatın olağan akışı, alt üst ilişkiler, uzman görüşleri, yetişmesi gereken işler, toplantı saatleri, mevzuatlar, kurallar, kanunlar, bu böyle denilmiş şeyler, metanın, makinanın tahakkümü insanlığını, kalbini, ruhunu, umudunu, asıl olması gerekeni hatırlatır mı insana?

Ne yapacağımızı bilememek modern zamanların en kötü hastalıklarındandır. Belli bir yön ve yönelim bulamıyoruz kendimize. Modern hayatın keşmekeşinde çoğunlukla kayboluyoruz. Modern dönem bu yönüyle bize münafık bir hayat teklif ediyor hatta bizi bu yönde icbar ediyor.

Hayatımızı belli disiplinlerden ve vakitle kayıtlı vecibelerden kurtararak modernleştik ve özgürleşeceğimizi zannettik, halbuki gelinen noktada yolumuzu kaybettik. Ne akşamımız akşam ne sabahımız sabah. Sadece yuvarlanıp gidiyoruz işte.

Dünya sisteminin felaketleri karşısında apışıp kalan insanlık, yine aynı sistem tarafından, “pozitif düşünme”, zoka'sı ile uyutuluyor.

Bizi modernlik belâsına duçar edenler elimize kurtuluş reçeteleri tutuşturuyorlar. Sistemin içinde olan herkes zokayı yutmuş vaziyette.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Bir hakime ne sormak isterdin?