Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
05 Şubat 2020, Çarşamba 20:32 · 49 Okunma
on yedinci konuşma - Sözümoki

on yedinci konuşma

Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz.”

Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71-72. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyâmet 59; Nesâî, Îmân 19, 33; İbn Mâce, Mukaddime

Hadis-i şerif bir hakikati, bir ahlâk seviyesini işaret eder. "Sizden biriniz der: kendisi için istediğini din kardeşi için de istemedikçe... elbette bu hadisin bir çok insana birçok yönden çağrıştırdığı manalar olabilir. Ben o manalardan bir tanesine, bana çağrıştırdığı manalardan birine dikkat çekmek istiyorum.

Bir insanın veyahut insan olma makamına çıkma iddiası olan bir insanın diyelim, bir mü'minin kendisi için istemediği her şey aynı zamanda kendisi için istediği her şeydir. Yani istememek de bir istemektir. Yani istemediklerimizin başımıza gelmemesini istiyoruz. Söz konusu insan mesela kendisi için kötülük, haksızlık, çirkin hareketler, yapılmamasını "istiyorsa" yani kendisi için "iyilik" "istiyorsa" kendisi "iyilik" görmek istiyorsa, din kardeşi için de "iyilik" görmesini "isteyecek" yani; kendisi için istediğini din kardeşi için de isteyecek. Kendisi ne istemiyorsa, din kardeşi için de onu istemeyecek. Kendisine nasıl davranılmasını "istiyorsa" din kardeşine de öyle davranılmasını "isteyecek" En önce de kendisi için istemediğini, kendisine yapılmasını asla arzu etmediği, kendisine yapıldığında çok zoruna gidecek, kıyametleri koparacağı fiil ve sözleri başkalarına yöneltmeyecek. Eğer tersini yaparsa iman etmiş olmuyor. İman etmediği halde inanmış gibi yapmak insanın kendine ve diğer insanlara yaptığı bir kötülüktür. İman etmediği halde iman ettiğini sanan ziyandadır. Yalan söylemek kötülüktür. Kötülük görmek istemedikleri halde kötülük yapmak, başkaları için kötülük istemek kötü insanların karakteridir. Kendilerine yapılmasını asla kabul etmedikleri şeyleri başkalarına yapmaktan haz duymak da kötü insanların karakteridir. Kötü insanlar büyük olsun küçük olsun güç zehirlenmesine uğrayarak kendilerinden daha güçsüz gördüklerine zulmetme hevesindedirler. Kötü insanlar kalp kırmakta mahirdirler. Kötü insanlar başkaları hakkında hep en olmayacak şeyleri düşünmekte beis görmezken kendileri hakkında hep iyi düşünülmesini isterler. Her kötü insanın içinde küçük ya da büyük bir firavun yatar.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Burcun ne ve en iyi anlaştığın kişilerin burcu ne?