Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Organ Rejenerasyonunun Ustası : Semenderler - Sözümoki
28 Temmuz 2020, Salı 01:00 · 304 Okunma

Organ Rejenerasyonunun Ustası : Semenderler

Sizlere araştırdığım , öğrendiğim kadarıyla semender ailesinin bir üyesi Axolotl'dan bahsetmek istiyorum.

Çok şirin değil mi ? 😊 Sanki gülümsüyormuş gibi.Evcil hayvan arayışında olduğum bir zamanda Akvaryumda Semender Bakımı adı altında bir başlıkta görmüştüm ve enteresan gelmişti. Bu canlının Meksika'da yiyecek olarak yenmesi ve dünyada çoğu labaratuvarda incelenmesi neticesinde nesli tükenmek üzere.Amfibi türü olan bu semenderlerin çok ilginç bir özellikleri var.Bu canlılar herhangi bir darbe aldıklarında organları bir şey olmamış gibi tekrar uzuyor.Dişiler yumurtalıklarını tekrar oluşturabiliyor.Akciğerleri , beyinlerinin bazı bölümleri , omurilikleri zarar gördüğünde bir iki hafta gibi kısa bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi iyileşiyor ve tekrar büyüyor.

Organ yetmezliğinden verdiğimiz kayıplara ve rahatsızlıklara bakılırsa onlar hakkında araştıracağımız daha çok şey var.Şu aşamada spesifik olarak iyileşme sürecine hangi hücrelerin dahil olduğunu öğrenebilmişiz.Gerekli kimyasal özelliklerin çoğu bilgisini çıkarmışız.Çalışmalar hızla sürüyor.Organ yenilenmesi konusunda ki bir ilerleme insanlık için nasıl bir nimet olurdu düşünsenize.😊

Bilim insanları insanların da bir zamanlar bu yenileme özelliğine sahip olmuş olabileceğini ve bunun zamanla körelmiş olabileceğini söylüyor.Aslında her canlının genomunda yenileme kodunun saklı olduğu düşüncesi var.Bazı deniz yıldızları ve balıklarda da bu özellikleri biliyoruz.Bizler de karaciğerimizde , parmak uçlarımızda , derimizde bu özelliğe ufakta olsa sahibiz.

Sonuç olarak böylesine kusursuz yaratılmış bir düzende nesli tükenen her canlı bizler için farkında bile olmadığımız önemli şifreler taşıyor olabilir.Bencilliğimiz yine her şeyin önüne geçiyor öyle değil mi ?

Böyle bir konuda ciddi bir yeni bilgiye sahip olsak bile ilaç sektörü buna izin verir mi bilemedim fakat geleceğin nasıl şekilleneceğini bilemeyiz.

2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?