Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
06 Şubat 2018, Salı 09:04 · 140 Okunma
Osteoporoz Belirtileri ve Tedavisi - Sözümoki

Osteoporoz Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle belirli bir yaştan sonra daha sık rastlanan Osteoporoz (kemik erimesi) yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir hastalık. Eğer bir takım bulguların varlığından şüpheleniliyorsa osteoporoz belirtileri hakkında önceden bilgi sahibi olunmasında büyük fayda bulunmaktadır. Bunun nedeni belki de hastalığa yakalanmamızı engelleyecek veya bu durumu geciktirecek bir takım önlemleri alabilmemizi sağlayabileceğidir. Kemiklerdeki kalsiyum ve mineral miktarının büyük ölçüde azalması sonucu gelişen bu hastalık, kemikleri zayıflar ve hafif bir darbede bile kırılmasına neden olur.

Osteoporoz ile mücadele eden insanların vücut yapısı çok hassas olduğundan dışarı çıkıp hareket halinde olmaktan büyük bir korku duyarlar. Bu rahatsızlık öncelikle kalça, omur, el ve ayak bilekleri gibi vücudumuzda bulunan en hareketli bölgelerde kendini gösteriyor. Fakat ilk etapta bu bölgelerde başlayıp daha sonra yayıldığı da bilinmektedir. Daha çok 45 yaş üstünde görülen Osteoporoz belirtileri menopoz sonrası kadınlar ve testosteron seviyesinde önemli düşüş yaşayan erkeklerde ortaya daha hızlı şekilde çıkmaktadır. En belirgin özellikleri;

• Bel ve boyun ağrıları
• Kamburlaşma ve giderek öne eğilme
• Boy kısalması
• Kemiklerde hassasiyet gibi ortaya çıkan bulgular uç noktada osteoporoz belirtileri arasında sayılabilir.

Osteoporoz Tedavisi

Osteoporoz tedavisi sürecinin en başında kişinin farkında olmadığı kemik kırıklarının görüntüleme yöntemleri ve klinik muayene sonrasında ortaya çıkarılmasıdır. Çünkü hasta küçük kırıkları fark etmeden yaşamına devam ediyor olabilir. Özellikle osteoporoz tanısı konulan bir kişi kendisini mümkün olduğunca darbelerden veya düşme olaylarından korumalıdır.

Osteoporoz tedavisine genellikle kemiklerde meydana gelen mineral ve özellikle D vitamini kayıplarının telafi edilmesi ile başlanıyor. Ancak bu noktada kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer önemli husus düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Ancak tüm bunları uzman bir hekim gözetiminde yapmanız gerekiyor hatırlatmış olalım. Eğer vücudunuzda bu tarz belirtilere rastladıysanız en kısa zamanda bir ortopedi uzmanına görünmenizde yarar bulunuyor. Sağlıklı ve mutlu günler.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8