Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
14 Mart 2020, Cumartesi 21:15 · 38 Okunma
otuz beşinci konuşma - Sözümoki

otuz beşinci konuşma

Bizler yaratılmış olmakla alacaklı değil borçlu durumuna geldik.

Kur'an-ı kerimle irtibatımızı koparmamız demek, dünyada bulunuşumuzun anlamıyla irtibatımızı koparmamız demek.

Modernlik başımıza gelmiş en büyük belâdır.

Kendini iyileştir ki toplumu da iyileştiresin. Bu senin borcun.

Gündelik hayatta uyanmanın en etkili yolu, bir siyer kitabı veyahut bir hadis kitabı okumak belki. Bütün bir sosyoloji külliyatı bu kitapların yanında bit kalır. Neyi hayatımızdan çıkarıp, hayatımızı hangi tehlikelere soktuğumuzu görebiliriz bu sayede.

Alllâh sana bir hayat vermiş yaşayarak, adam gibi yaşayarak, buna şükredeceksin. Unutma bir şeyler yapmaya geldin. Alacaklı mevkiinde değilsin, borçlusun. Yaşamak harikulade bir şey.

Kendisi kusurla dolu olduğu halde, bir sürü yanlış hareket yaptığı halde başkasından kusursuzluk beklemek, en ufak bir yanlışı affetmemek... her an her şeyi ince eleyip sık dokuyan, tavırlarında muntazaman titizlik gösteren kim var ki?

Günlük işlerimizi ve günlük ilişkilerimizi genel bir cehalet halinde yürütüyoruz. Unutarak ayakta durup rastgele hareket edip gelişigüzel konuşuyoruz.

Dur ve kendinle yüzleş. Yüzleşecek yüzün varsa ve yüzleşecek yüz bulduysan. İnsanın kendisiyle yüzleşmesi erdemdir ve donanım ister. Hatırlayarak yüz bulabilirsin. Hatırlayarak veçhe sahibi olabilirsin.

Türk evini, Türk ailesini bitirdiler. Artık eşler bir birine işkence. Evler zindan oldu.

Süper marketler, AVM'ler düşmanımızdır. İhtiyacımız olmayan her şeyi allayıp pullayıp kakalıyorlar. Temel ihtiyacımızdan gerisi israf.

Allâhtan başkasından medet umanın aklına tükürün.

Dünya bazılarının, bazı düşük karakterli, bayağı ve cıvık insanların çiftliği. Dünya'da biz Müslümanlar yabancıyız, rahat değiliz.

Kırıcı olmaktan sana sığınırım Allâhım.

İnsan çocukken tamdır ve dürüsttür. Büyüdükçe yarımlaşır ve sahtekar olur.


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
2020 Nisan ayında mutlaka yapacağın 3 şey?