Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
14 Mart 2020, Cumartesi 20:31 · 37 Okunma
otuz dördüncü konuşma - Sözümoki

otuz dördüncü konuşma

Batı medeniyetinin şekillendirdiği dünya sisteminin dikte ettiği, dayattığı bütün şartları, yaşayış düzenini toptan reddetmeden kurtuluşa varamayız.

Doğrunun birazı yanlışın tamamıdır. Biraz doğru, biraz yanlış kısmen bir yaşayış düşünülemez. Türkiye şartları hangi tarihi süreçlerden geçerek bu güne gelmiştir? Bunun sağlam bir tahlilini yapmamız şart. Hangi dayatmaların, hangi tavizlerin, hangi ihanetlerin mahsülüdür yaşadığımız günler. Toplum şekillenmesinden tutun, devlet mekanızmasına bütün şekillenmeler nerelerden nerelere evrilmiştir. Tarihte tuttuğumuz yer, daha önceki yaşayış şeklimiz nedir? Biz neyi kaybettik? Neyi unutturdular bize? Neye alıştık? Neyi empoze ettiler bize? Nereden başladık nereye geldik?

Biz Türklerin, bütün dünyanın gıpta ile baktığı bir düzenimiz vardı, batı medeniyeti dediğimiz bu zulüm düzeni daha ortada bile yokken, biz Türklerin düzeni, batılıları kıskandırıyordu.

Bir şekilde bizi köşeye sıkıştırdılar, Türkler İstiklâl Harbini verdi ve Türkiye'yi kurtardık ama bir şekilde bu başarının üzerine de yattık, bu başarının kıymetini bilemedik ve dünya sistemine entegre edildik. Ve millet olarak ne zaman bir tepki vermeye kalksak ümüğümüze bastılar.

Ben bir Türk olarak hiçbir şekilde yaşadığımız bu hayatla barışmak niyetinde değilim. Reddediyorum bu kapitalist, modern zulüm düzenini.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
2020 Nisan ayında mutlaka yapacağın 3 şey?