Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Psikolojik Manipülasyona Maruz Kalmak - Sözümoki
29 Temmuz 2020, Çarşamba 02:46 · 176 Okunma

Psikolojik Manipülasyona Maruz Kalmak

Manipülasyon insanların duygularını , zaaflarını , inandığınız gerçekleri ve değerleri etkileyerek değiştirme , yönlendirme eylemidir.
Manipüle etmenin yalan , göz boyama , duygu sömürüsü , ikna etme , hile yapma , kendi haline bırakma , kamuoyu oluşturma gibi birçok yolu ve tekniği vardır.

Yalan Yoluyla Manipüle Etme
Bu metod dolandırıcıların bir numaralı silahıdır.Sizi yalanlarına inandırıp blöf yaparak dediğine getirmeyi amaçlar.Bunun için tutarsızlıkları iyi irdelemeli güvenmediğiniz insanlar ile bir sefere mahsus bile olsa işbirliği yapmamalısınız.Bilgi aktarmamalısınız.Bir konu hakkında sağlam kaynaklardan bilgi sahibi olmadıkça karara varmamalısınız.Yapılan , doğru olamayacak kadar mükemmel bir iş tekliflerine dikkatle yaklaşmalısınız.

Duygusal Manipülasyon
İnsanlara karşı kendinizi kolay açan ve bundan çok yara almış bir insan mısınız ? Bu manipülasyona çeşidine açık olabilirsiniz.Hakkınızda detay bilgilere sahip birisi ya da sizi biliyor olmasa bile tahmin edebiliyor olan birisi için kullanılabilir bir durumdur.Niyetle birebir gelişir.Kötü niyete denk gelmeyesiniz.
Bunu yapan kişi yaptığının farkında da olmayabilir.Bu gibi durumlar genellikle çocukluktan itibaren duygusal yönden manüpüleye maruz kalmayla başlıyor.Yönlendirme duygusu bu tür insanları bir kez ele geçirdiğinde başkalarını sürekli olarak yönlendirmek ve etkilemek istiyorlar.

Provakasyon ve Aşağılama
Yıpratılmış bir ego manipülasyona müsait ve tehlikelidir.Bunun için bu şekilde saldırılara yanıt vermeden önce sakince düşünmelisiniz.Aptal bir davranış sergilerseniz tuzağa düşmüş olursunuz.


Yanlışa Yönlendirme
Hırs ve anlık ruh hali insanları ani kararlar almaya itebilir ve ruh halinize göre kararlar almak son derece yanlıştır.Bir şeyi bağımlılık derecesinde arzulamak sizin zayıf noktanız haline gelecektir.Örneğin , çok para istiyorsanız bunu zamanla kazanabileceğinizin mantığına inanın.Arzularınızı besleyen insanlar yaşamınızın kontrolünü ele alıp sizi yönetebilir.Kendinizi maddi şeyler ve bağımlılıklarınızdan kurtarırsanız başkalarının üzerinizdeki etkilerinden otomatik sıyrılacaksınız.👍

Beyin Yıkama
Daha çok pazarlama ve reklam şirketleri tarafından kullanılan bir manipülasyon taktiğidir.Bazı şeyleri tekrar tekrar ve tekrar söylemek düşünce hakimiyetinizi ele geçirir.Dinledilerinizi her seferinde mantıken sınamalısınız.


Egoyu Okşama ve Kibri Canlandırma
Yalanlarla beslenip coşturulan ego ve kibriniz felaketiniz olabilir.Bunun örneklerini günümüz sanatçılarının tutunamayış hikayelerinden sonra da görüyoruz.Bunu alçakgönüllülük ve adalet anlayışıyla yıkmak gerekir.

Duyguları Çıkarlar İçin Besleme
Başlık açıktır.Bir kişiye değer verirsiniz ve o kişi bu duyguları kullanır.Sınırlarınız olmalı.Fedakarlık , özveri bir yerden sonra anlamını yitirir.
Mahrum Bırakma
Genellikle aile içinde olur.Bağımsızlaşma ve kendi gelir kaynağınızı yaratmanız, bu manipülasyon tekniğinden kurtulmak için tek yoldur.

1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?