Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
09 Şubat 2018, Cuma 19:30 · 218 Okunma
Rap Kültürü ve Türkiye! - Sözümoki

Rap Kültürü ve Türkiye!

Rap, bir müzik türüdür. 1970'lerde Amerika'da doğan bu sanat bazı varoş eyaletlerdeki çetelerin birbirlerini islah amaçla buldukları hip-hop kültürünün müzik koludur. Rap, müziğin temposuna ve ritmine göre uyarlanarak söylenen kafiyeli sözlerdir ama bu sözleri müzik üstüne geçirmeden önce o sözleri yazmak okumaktan daha çok kıymetli ve değerlidir. Çünkü rap hissetmektir, yazarken yaşamaktır, içindekileri boş bir kağıda dökmektir. Her türlü konu baz alınarak rap yapılabilir siyaset, aşk, savaş, ama önemli olan bir rapçi sözlerini kağıda aktarırken ne hissettiği ve şarkıyı oluşturduktan sonra karşı tarafa ne hissettireceğidir.

Rap Türkiye'ye Merhaba Diyor...

Türkler arasında ilk rap Almanya'da yaşayan Türkler arasında yayılmaya başlamıştır. Almanya'da yaşayan gurbetçi kardeşlerimiz 90'lı yıllarda yöneldikleri rap kültürünün Türkiye'ye taşınmasında büyük rol oynamışlardır. Böylelikle, Cartel'le beraber 1995 yılında rap kültürü ciddi anlamda Türkiye'ye girmiş ve reklamını yapmıştır.

Türkçe Rap'in çıktığı ilk dönemlerde gelen büyük tepki ve ön yargı ciddi bir hal almış ve Cartel grubunun yaptığı işi saygısızca, ön yargıyla dalga geçerek aşşağı çekmeye çalışmışlardır. Güzel işler ve projeler çıkaran Cartel grubu içindeki anlaşmazlıktan dolayı dağıldıktan sonra. Dinlendikçe popüleritesi artan bu müzik dalı bizi 2000'li yıllarda internet üstünden bize bir çok rapçiyi tanıtmıştır. Bunlardan bir kaçı şuanda Türkçe Rap'te üstad konumuna getirilebilcek Ceza(Bilgin Özçalkan) Sagopa Kajmer(Yunus Özyavuz) ve Dr.Fuchs(Tarık Gamert) gibi isimlerdir.

Türkçe Rap'i büyük bir mertebeye konumlandıran bu isimler günümüzdeki bir çok rapçininde önünü açarak onlara yardım etmişlerdir. Bu işten para kazanmanın zor olduğunu bile bile yapan bu insanlar bu işi severek yapıyorlar çünkü hissettiklerini yaşadıkları zorlukları insanlara aktarıyorlar. İnternet ortamında büyük kitlesi olan Türkçe Rap günümüzde de yavaş yavaş televizyon ses yarışmalarında da kendini tanıtmaya ve her geçen gün adım adım büyümeye devam ediyor.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8