Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Schopenhaure in Kirpi İkilemi - Sözümoki
30 Eylül 2020, Çarşamba 02:09 · 83 Okunma

Schopenhaure'nin Kirpi İkilemi

Schopenhaure insan ilişkilerini güzel bir metaforla anlatır.

Soğuk bir kış günü kirpiler ısınmak için bir araya gelir.Fakat kısa bir süre sonra okları birbirinin canını yakmaya başlar.Kanayan kirpiler birbirinden uzaklaşır.Dirençleri kırılana dek ayrı kalan kirpiler dayanamadıkları vakit tekrar bir araya gelirler.Bu böyle uygun mesafeyi bulana dek devam eder.
Biz insanları da bu kirpilere benzetir Schopenhaure.Sevgi ve yakınlık için birbirimize sokulur canımız yandığında mahremiyetimize döneriz.Yalnızlık hissi bastırıp tekrar üşümeye başladığımızda tekrar bir araya gelmek isteriz fakat her seferinde canımız yanmaya devam eder.Ta ki kendi beden ısımızı kazanana kadar.
Hayatın sıradanlığından kurtulmak için insanlara yakınlaşma ihtiyacı duyduğumuzda onların hataları ve verdikleri acı ile onlara yakınlaşmamız ve onlardan uzaklaşmamız birbirini takip ederek gider.
Beden ısımızı dengeleyene kadar : yani içsel gücümüzü bulana kadar devam edecektir bu süreç.Bunu kazandığımızda birbirimizle uygun mesafeyi yakalayacak yara almadan da bir arada olunabileceğini ögreneceğiz.

Kendi sıcaklığımızı yaratıp varlığımızı onurlandırarak kendi alanımızı oluşturup boşluklarımızı doldurmamızı ve sınırlarımızın olmasını öğütler ünlü filazof.Kendimize sormamız gereken sorular var.

▶️Kişisel alanımızın farkında mıyız , farkettiriyor muyuz insanlara ?
▶️Kendi varlığımızı kabullenip onurlandırıyor muyuz ?
▶️Ne zaman birbirimize yaklaşıp ne zaman uzaklaşıyoruz ?
▶️Bizim için doğru mesafe nedir ?


1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Üniversitelerde ne eksik?