Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Haziran 2020, Pazartesi 22:13 · 54 Okunma
SEN ERKEKSİN YERİNE SEN İNSANSIN - Sözümoki

SEN ERKEKSİN YERİNE SEN İNSANSIN

"Çok canlar yakacak benim oğlum. Göster oğlum amcaya pipini. Hadi oğlum küfür et amcaya. Sana hangi kızı alayım. Erkek adam ev işi mi yaparmış. Erkektir yapar,elinin kiri,kız yaparsa alnında lekedir. Kadın senin namusun,ona sahip çık.

Tanıdık geldi mi bu cümleler? Yoksa her zaman olduğu gibi bu cümlelerle de şaka yapıldığı falan mı zannediliyor acaba? Peki çocuklarımıza bu şekilde nasıl hastalıklı bir zihniyet yerleştirdiğimizin farkında mıyız acaba? Bunlar şaka değil,bunlar sevgi gösterisi değil,bunlar insan yetiştirmek için gerekli cümleler değil. Bunlar pırıl pırıl kızlarımızın hayatlarını karartmak için atılan temeller. Yıl olmuş 2020,başka gezegenlerde hayat belirtileri,dostlar arıyoruz ancak hâlâ insanlarımıza kadın ve erkeğin biyolojik farklar dışında bir farkları olmadığını anlatamıyoruz. Kızlarımıza regli utanılacak birşey diye anlatırken,oğullarımıza gösterişli sünnet düğünleri yapıyoruz. Sünnet arabalarının arkasına "üzülmeyin kızlar gene büyür,attığım çığlıklar attıracaklarımın teminatidir" gibi iğrenç sözler yazıyoruz. Kızlarımız biriyle birlikte olduğunda onları taşlarken,erkek çocuklarımızı adam oldu artık diye övüyoruz. Kızlarımıza ev işi öğretirken,erkek çocuklarımıza kendi yemeklerini bile hazırlatmıyoruz. Sonra kadına şiddete hayır. Allah Allah. O şiddetin temellerini onlar daha bebekken atıyoruz ve sorun şu ki bunca kadın cinayetine,şiddetine rağmen akıllanmıyoruz. Sevgilileri,eşleri tarafından öldürülen,tecavüz edilen kadınlarımızı televizyonda izleyip " vah vah çok yazık. Allah o adamın belasını versin " dedikten sonra,hadi kızım kalk abinin yemeğini hazırla diyoruz.

Burada büyük iş kesinlikle annelere düşüyor ancak tüm yükü,suçu günahı yalnızca annelere yıkmakta çok adil değil. Çünkü bizzat ben bunun ne kadar zor olduğunu oğlum aracılığıyla deneyimliyorim ve benim durumumda olan annelerin ne demek istediğimi anlayacaklarına eminim. Hâlâ birinci dereceden yakın bütün çevremle,oğluma hitap şekilleri üzerinden ciddi kavgalar ediyorum. Bazen çok yorulduğum doğrudur. Ancak kalp kırmamaya son derece özen gösterdiğim halde bu konuda bir çok yakınımın kalbini ciddi anlamda kırdım. Fakat ne yaparsan yap anlatamıyorsun. O yüzden biz annelerin ve babaların bu konuda çok güçlü olmaları,bu tarz sözlere kesinlikle taviz vermemeleri lâzım. Aptal üslupları,şakalaşmaları,ayrımları bir kenara bırakıp,çocuklarımızı sen kızsın,erkeksin diyerek değil sen insansın diyerek yetiştirelim. Aksi takdirde solup giden canların önüne geçemeyiz ve şaka dediğimiz her embesil söz bize genç bir kızın,kadının kul hakkı olarak geri dönecektir

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
4 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Şuan ölsen sence cennete mi gidersin cehenneme mi? Açıkla?