Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Ser de Gitti, Sır da - Sözümoki

Ser de Gitti, Sır da...


Çok eski zamanlarda Server Baba adında bir veli varmış. Devlet ekonomisi çok sıkıntılı bir duruma düşünce padişah, şöhretini duyduğu bu veliye haber gönderip huzuruna davet eder. Kendisinden yardım ister. Veli de padişahın yardım isteğini kabul eder ve bir miktar iksir tozu gönderir. Bu tozun bakır eritilen kazanlara atılmasını söyler.
Yardım eder ama bir şartı vardır. Bu şart, içine iksir tozu katılıp eritilen bakırdan bir kepçe de kendisine verilmesidir. Kendisine verileni de fakirlik çeken dervişlerine verecektir.
Bir süre sonra padişah, Server Baba’dan bu sırrı kendisine de söylemesini fazlaca bir ısrarla ister.
Server Baba, bunun mümkün olmadığını, lakin bir kolayı olduğunu, bu sırrı bir kağıda yazıp dilinin altına koyabileceğini, padişahında onu idam ederek dilinin altında kağıt parçasını alarak sırrı öğrenebileceğini söyler. Başka çarenin olmadığını kesin bir dille bildirir.
Padişah hiç düşünmeden veliyi idam eder. Dilinin altından kağıt parçasında aynen şu sözler yazmaktadır;
“Ser verip, sır vermeyen Server Baba”
Eyvah eyvah… Ser de gitti, sır da gitti, derler.
( Ser ver, sır verme atasözü buradan gelir.)

#wattpad #tumblr #blog #roman #kıssadanhisse #şair #şiir #yazar #blog #blogger #günlük #öykü #hikaye #kitap #kitapyaz #yazılarınkitapoluyor #serverbaba #serversırverme #atasözü #derviş #veli #hzali #sırrınıverme

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Diğer hikayeler;
Kadın hakları en iyi nasıl savunulur?