Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
06 Şubat 2018, Salı 18:56 · 271 Okunma
Sigara İle İçilen Çay ve Kahve Zararı Katlıyor! - Sözümoki

Sigara İle İçilen Çay ve Kahve Zararı Katlıyor!

Sigara kullanımının zararları artık hepimizin malumu ve içerisinde 3000 civarında kimyasal bulunduğunu biliyoruz. Birde bu zararı neredeyse ikiye hatta üçe katlayan sigara ile beraber çay veya kahve tüketimi sağlık açısından sigaranın zararlarının çok daha hızlı ilerlemesine ve kişinin sağlığının olması gerekenden daha hızlı bir şekilde bozulmasına yol açıyor. Araştırmalara göre çay ve kahve içerisindeki etken maddelerin yanı sıra bu içeceklerin şekerle birlikte tüketiliyor olması sigaraya bağlı hastalıklar için adeta davetiye çıkarma anlamını taşıyor.

Etken maddesi nikotin olan sigaranın içerisinde bulunan diğer kimyasalların tamamı kanserojen etkileri ispatlanmış maddeler. Üstelik sağlıklı nefes alınamadığından diyabet hastalığının ortaya çıkmasında büyük rolü olduğu düşünülmektedir. Sigaranın ciğerleri tıkaması sonucunda sağlıklı oksijen alamayan bünyenin enerji dönüşümünü sekteye uğruyor. Bunun neticesinde kaçınılmaz olarak diyabet ve sigaranın bir arada vücudu tahrip etmesi gündeme geliyor.

Şeker Ve Sigara Arasında Korkunç Bir İşbirliği Söz Konusu

Şekerin olması gerekenden daha fazla alındığı bir çağda bunun üzerine birde sigara gibi kötü bir alışkanlık eklenince şeker ve sigara arasındaki korkunç işbirliği hat safhaya ulaşıyor. Çünkü şeker özellikle sindirim ve solunum yolu olan gırtlakta dokuların üzerine yapışıyor. Bu nedenle sigara içenler bilirler. Şekerli bir şey yenildikten sonra sigara içildiğinde yakıcı etki hemen hissedilir. İşte bu yakıcı etkinin sebebi gırtlağa yapışan şekerin üzerine sigara dumanındaki zararlı maddelerin yerleşmesinden kaynaklanıyor.

Gırtlak kanserlerinin büyük çoğunluğunun hatta neredeyse tamamının sigaraya bağlı geliştiği dikkate alınırsa sigara ile aynı anda şekerli bir şeyler tüketilmesi bu üzücü durumun ortaya çıkmasını son derece hızlandırmaktadır. Özellikle diyabet ya da kalp damar hastalıkları bulunanların sigarayı hemen terk etmeleri ve sevdikleri için yaşama sarılmaları gelecek nesillere aktaracak birçok katkısı olan sizleri bu noktada daha düşünceli davranmaya sevk etmelidir. Daha yaşanacak çok şey var. Sigarasız sağlıklı bir yaşam dileğiyle esen kalın.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8