Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
16 Temmuz 2020, Perşembe 01:32 · 61 Okunma
Şizofreni Hastaların kişiler arası ilişkiden ve gerçeklikt - Sözümoki

Şizofreni


Hastaların kişiler arası ilişkiden ve gerçeklikten uzaklaştığı , duyuş ve düşüncelerinde ciddi bozukluklar gözlenlendiği beyin merkezli bir hastalıktır.

Her yaş için , cinsiyet ve ırklar arasında önemli farklar olmaksızın , sosyo-ekonomik sınıfla ilgisi olmayan özetle herkeste ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır.Genellikle genç yaslarda başlar (18-25) ve ne kadar erken başlarsa kişilik harabiyeti o denli fazla olur.

Hastalık sinsi belirtilerle ortaya çıkabildiği gibi çoğu zaman iletişimin zayıflaması , içe kapanma , öz bakım becerilerinin azalması , isteksizlik gibi hastanın yakınları tarafından farkedilebilecek garip değişimler meydana gelir.Tanı konsa dahi hastalar hastalığı kabullenmemek için ısrarcıdır.

Alevlenme ve yatışma dönemleri vardır.Kişi biri tarafından takip edildiğini , ona birilerinin sürekli olarak bir şeyler söylediğini , herkesin kendisi hakkında konuştuğunu söyleyip ona zarar verileceğine inanıp bunların paylaşımında bulunabilir.Bunlara "hezeyan" adı verilir.Bu ruh haliyle öfkeli davranabileceği gibi içe kapanık bir tutum da sergileyebilir.

Duyduğu seslere cevap verebilir yatışma dönemlerinde topluma karışmaktan kaçınabilirler.Genel olarak tedirgindirler kendi içlerinde anlam veremedikleri bir dünyaları vardır.

Psikolojik tedavi yeterli olmayıp ilaçlarla biyolojik tedaviye başlanır.Günümüzde modern psikiyatrinin gelişmesiyle hasta yakınının , doktor , hemşire , sosyal hizmet uzmanı gibi görevlilerin bulunduğu bir ekip çalışmasıyla fayda görülüyormuş.İşyerlerinde çalışabilen , gördüğü halüsinojenik varlıkları resme aktarabilen ve hatta makyaja yansıtarak bunun üstesinden gelmeyi başarmış hastaların internetten konuşmalarını dinledim.Örnek verecek olursak :

RESSAM LOUİS WAİN'İN
ŞİZOFRENİ ÖNCESİ ÇİZİMLERİ


ŞİZOFRENİ SONRASI


Bu alevlenme dönemleri geçtiği sürede gayet rahat röportaj yapabiliyorlar , bu süreci hissedip önlem alabiliyorlar.Bu insanlardan korkmamak onlara sevgiyle , empatiyle yaklaşmak gerektiğine inanıyorum.Yeterince korkulu dünyaları olan bu insanları topluma kazandırmaya uğraşmalıyız.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
3 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sırtına dövme yaptırmak zorundasın, ne dövmesi yaptırırdın?