Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
15 Ocak 2018, Pazartesi 10:18 · 55 Okunma
Soluksuz Doctor Who - Sözümoki

Soluksuz Doctor Who

1960'lar da yayın akısına başlayan Doctor Who, iki dönem olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk dönemi 60'lar da teknoloji ve maddi yetersizlikler çekilen bölümler oluşturmaktadır. Kurguda ki uzaylılar farklı bakış açısı ile seyirciye sunulmuştur. Bu bakış açılardan biri elektrik süpürgelerden dalex adı verilen robot ile uzaylılar oluşturmaktadır. Bunun gibi birçok örnek olamasına rağmen yine de ilgiyi üzerine toplamıştır. 2000 yılından sonra ortaya çıkan modern Doctor Who ise hayran kitleleri ile karşımıza çıkmaktadır. Peki Doctor Who’nun tam olarak içeriği ne? Buna genel olarak şu şekilde cevap verebilirim; zaman ve uzayda sürüklenebilen uzay aracına (Tardis) sahip ve rejenerasyon geçirebilen, iki kalpli, dış görünüşü insana benzeyen zaman lordunun maceraları. Genel anlatım tam olarak içeriğini yerine oturtmayacaktır. Çünkü tarihi olaylar, tarihi kişiler ve bilim olarakta bize bilgiler vermektedir.

İzleyen kişilerin hayata bakış açılarını da değiştirmektedir. Uzay ve zamanda yaşanılan maceralar aslında insanlığın düşündüğümüz kadar değerli olmadığını bizlere sunmakta. Doctor Who adlı zaman lordunun karakteri ve tavsiyeleri de hayatta yaptığımız ama farketmediğimiz hataları bize öğretmektedir. Bu bağlamda Doctor Who sadece dizi değil, insanların hayatlarını değiştiren felsefeye sahip bir idoldür. Bu idol olmasından kaynaklı hayranları tarafından soluksuz izlendiği için rekorlar kitabına da girmeye hak kazanmıştır. Rekorlar kitabına girmesinin bir diğer sebebi en uzun bilim kurgu dizisi olmasıdır. Yakın zamanda modern Doctor Who’nun 11. Sezonu karşımıza çıkacak. Senaristin değişmesinden sonra dizi kötü anlamda etkilenmişti ancak farklılık getirdiler yeni sezon için. Daha önceki sezonlarda her zaman erkek olan zaman lordumuz, yeni sezonda kadın olarak karşımıza çıkacak. Matt Smith ve David Tennant oyuncularından sonra Peter Capaldi tam olarak zaman lordunu canlandıramadı bu da diziye olan ilgiyi azalttı. Yeni doktorumuz ilgiyi tekrardan toplayabilecek mi? Dizi hayranları bu soru üzerine çok kararsız. Diğer konu ise izleyenlerin bilinçaltında doktor erkek modeli olarak enjekte edilmiştir. Kadın oyuncu bu durumu nasıl değiştirecek, role çok iyi kendini adapte edebilecek mi ve bilinçaltımızda erkek modeli olan doktoru kadın olarak gördüğümüzde ilgimiz kötü olarak etkilenecek mi?

Bu soruların cevabını 11. Sezon başlayınca anlayacağız ama eleştiri yapmak gerekirse kadın oyuncu ne kadar iyi olursa olsun bana göre izleyenlerin ilgisi azalacak. Bundan kaynaklı Matt Smith geri gelmeli soluksuz Doctor Who için!

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8