Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
12 Ocak 2018, Cuma 10:38 · 64 Okunma
Tek Dişi Kalmış Canavar - Sözümoki

Tek Dişi Kalmış Canavar

Medeniyet, modernlik ve modern devletler. Kapitalizmin şeytan üçgeni kısaca. Burjuva ortaya çıktığından beri modernlik ortaya çıkmış ve gelişmekte. Peki kime göre modernlik? Kapitalizm ve emperyalizmin ortaya çıktığı Batı tabii ki de. "Güneş batıdan doğmaz" cümlesinde ki eleştirinin göbek noktası tamamen Batı’nın ortaya çıkardığı medeniyet düşüncesidir.

Ekonomisi iyi olan ülkeler modern, gelişmiş olarak aktarılırken tam tersi durum ise gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler olarak çıkıyor. Modernlik o zaman kültür yapısı değil. Tamamen ekonomi üzerine kurulmuş ve fark yaratmak için kültür, bilim, felsefe gibi konularda eklenmiş. Ulus olan toplumun ekonomisi zayıf diye modern gözükmemesi, halka yapılmış en büyük hakarettir.

Toplum içinde ki insanlar birbirlerine sevgi ve saygı ile yaklaşıyor aynı zamanda herkes tarafından kabul edilen iyi düşüncesi ile hareket ediyorlarken ekonomilerinin zayıf olması onların modern olmadığı anlamına gelmez. Peki Batı ekonomi dışında ne kadar modern? Dünyada ki savaşlardan terör örgütlerinin arka planlarını düşünürsek… Cevabımız çok açık olarak hiç olacak. Ekonomileri daha iyiye gitsin diye binlerce insanın ölümüne sebep olan, gelişmekte diye önüne engel koymak için herhangi devletin terör örgütlerini destekleyen, binlerce annenin gözyaşlarının sebebi olan Batı ekonomi dışında hiçlikten ibaret.

Diğer kritik nokta; var olan bilgileri bilmesine rağmen Batı’ya özenen ama Batı’yı da küçük sanal dünyasında eleştiren insanlar tam olarak neyi savunuyor? Kıyafet tarzını modernliğe uydurup, dikkat çekebilmek için dış görünüşünde toplum yapısında olmayan tarzlara göre değişikliğe giden ama felsefe, bilim gibi konularda uğraşmayan insanlar, 0’dan ibaret sadece.

Ekonomisi güçlenmekte olan devletler Batı’lı olmak zorunda değil. Toplumlarının kültürleri, tarihi, felsefesi ve bu muhteşem konulara benzeyen birçok özellikleri var. Toplum kendi yapılarından ayrılmamalı aksine geliştirmek için uğraşmalı. Özgürlük adı altında toplum yapısından çıkan insanlar ne batılı ne de bulunduğu toplumun yurttaşıdır. Medeniyet bencilliktir. Bencillik, toplumların en büyük düşmanı. Bencil insanlar modern insan. Geçmişte başlayan bencillik saldırısı günümüzde artarak devam etmekte. Ama çoğu toplumda modernlik anlayışı bencillik olarak kalıyor. Ne toplumunun ilerlemesi için çalışmalar yapıyorlar ne de Batı’yı anlamak için davranışlarda bulunuyorlar. Durum böyle olunca "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar".

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8