Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
03 Şubat 2019, Pazar 22:48 · 481 Okunma
TOLSTOYUN BİSİKLETİ - Sözümoki

TOLSTOY'UN BİSİKLETİÜnlü Rus yazar Lev N.Tolstoy, 60 yaşındayken 12. kez baba olmuştur. Fakat küçük oğlu Aleksandr’ın zayıf bedeni, yakalandığı zatürre hastalığına daha fazla dayanamamıştır. Küçük Alex, 7 yaşındayken dünyaya gözlerini yummuştur.
Oğlunun, henüz bisiklet bile sürdüğünü görmeden ölmesi Tolstoy'u derinden sarsmıştır. Bu durumdan haberdar olan Moskova Bisiklet Severler Derneği, Tolstoy'a bir bisiklet hediye etmiştir.
Evinin köşesine koyduğu bisiklete bakarak, sürekli küçük Alex'i düşünüp ağlamaktadır. Eşi Sofia, bu durumun hem kendisini hem ailesini olumsuz etkilemesine daha fazla dayanamayarak bisikleti tavan arasına kaldıracağını söyler.
Tolstoy bu duruma şiddetle karşı çıkar. Bisikleti eline alarak sokağa çıkar. Herkesin şaşkın bakışları arasında bisikletin koltuğuna oturur. Fakat Tolstoy ölen küçük oğlu gibi bisiklet sürmeyi bilmemektedir.
Kendi çocukları dahil mahalledeki bütün çocuklar Tolstoy ile alay etmekte; arkadaşları da, her şeyin zamanında öğrenilmesi gerektiğini artık ondan geçtiğini söylemekte; karısı Sofia da herkese rezil olduklarından yakınmaktadır.
Fakat Tolstoy kimseye aldırmaz. Defalarca düşmesine, bisikletin zincirinin defalarca atmasına rağmen tekrar kalkıp tamir eder ve sürme çalışmalarına devam eder. Bir gün Tolstoy artık hiç düşmeden bisikleti sürer. Hafif yalpalamaları olsa da mahalleyi bir uçtan bir uca dolaşmaktadır.
Alaycı bakışlar yerini hayranlık dolu bakışlara bırakmıştır. Gün geçtikçe Tolstoy daha kendinden emin bir şekilde bisikletini sürmeye başlar. Kitaplarını bastırdığı yayınevine dahi artık bisikleti ile gitmektedir. Tolstoy tam 67 yaşındayken bisiklet sürmeyi öğrenmiştir.
Bu olaydan sonra ‘Tolstoy'un Bisikleti' kavramı ortaya çıkar. Bu da; ‘yaşınız kaç olursa olsun hiç bir şey için geç değil ‘ manasına gelir.


Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
4 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
"Bu konuda çok sabırsızımdır" dediğin konu nedir?