Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
04 Mayıs 2019, Cumartesi 02:15 · 436 Okunma
Ülkemizde Tıbbi Tanıtım Temsilciliği (Reprezant) - Sözümoki

Ülkemizde Tıbbi Tanıtım Temsilciliği (Reprezant)


Hastanelere gittiğinizde pek çoğunuzun şık giyimli , gülümseyen , akıcı bir dille konuşan ve hastalarla birlikte hekimle görüşmek üzere sıra bekleyen insanlar dikkatini çekmiştir ve bir süre izlemişsinizdir.

Bu insanlar işe alım sürecinde özgeçmişinden evvel koyduğu profil fotoğraflarına bakılarak ayrıştırılmış , doktorlara ve eczanelere #ilaç pazarlaması yaparak mesleğini icra eden , etmeye çalışan mümessillerdir.

Her #mümessil bir eğitimden geçer başarılı olursa belirli bir bölge verilir, o bölgede bulunan eczane ve hekimlere aylık kotalar dahilinde ilacını reçete ettirmesi ve pazarlaması istenir.Bu kotaları firmalar belirler ve hiçte dostça olmayan bir yaklaşımla bu tıbbi tanıtım temsilcisi bireyleri sürekli baskı altında tutar.Ya kotanı dolduracaksındır ya da kapı oradadır.

Dolayısıyla hekime ilacını reçete ettirebilmek için onlarca firma arasından sıyrılabilmen gereklidir.İşte asıl problem burada başlıyor.Normal şartlar altında hekimin senin iyi iletişim becerilerine ve ilaç hakkındaki bilgilendirmenin kısa ve yeterliliğine bakarak ilaç işini gördüğü taktirde reçete etmesi beklenir.Firmalar arasındaki #rekabet de "olabildiğince az yan etki" ile sınırlı kalmalıdır.Fakat ne yazık ki birçok #hekim iletişim becerisinden çok ona neler vadettiğinizle ilgileniyor...İşte meslekte bu noktada lekeleniyor.

Doktorlar plazma televizyon , çocuğuna son model akıllı cep telefonu , arabasına kış lastiği , bir akşam yemeği , veyahut ailesiyle yurtdışında güzel bir tatil bileti... gibi tekliflerde bulunabiliyor.Doktorların çocuğunu okuldan alması karşılığında ilaç reçete ettiklerini bile duymuştum.

Eczacılar ise firmanın ilacını satmak için mümessilin aldığı primlere ortak olabiliyor ve ya onlar da benzeri isteklerde bulunabiliyor.
Bu iş , gözünü hırs bürümüş firmaların baskıları sonucu işini kaybetmemek adına kotalarını doldurmaya çalışan mümessillerin isteyerek veya istemeyerek etiksizliğe sürüklenmeleri ile saygınlığını yitirmiş durumda.

Amacım eczacıları , doktorları ve ya tüm mümessilleri lekelemek olmasa bile bu bölümü okumuş bir tıbbi tanıtım temsilcisi olarak işin hastaların refahından çok firmaların çıkarları üzerinden etiksiz ve kimi zaman ahlaksızlığa yönelen şekillerde işliyor olmasını eleştirmek.

Çoğu zaman hastaya gereksiz ilaç veya medikal ürün reçete edilmesinde de bu durumun etkisi çok.

Bu mesleğin size sunduğu çok güzel olanakları olabilir fakat sürdürülebilir değil ve zaten bu sebeplerle bu meslekten emekli olan kişi sayısı çok az.

Bu insanların çoğu bir doktorun bir ilaç hakkında sahip olabileceği bilgilerin daha fazlasına sahip insanlar çünkü o ilacı doktora tanıtmakla yükümlü.Gününün bir çoğunu direksiyon başında şehirden şehire , doktordan doktora, eczaneden eczaneye geçiren insanlar.Doktorların , eczacıların , firmaların ihtiyaçları olduğu halde ; ikinci sınıf vatandaş olarak muamele ettiği insanlar.

Ben bu bölümden mezun olan bir tıbbi tanıtım temsilcisi olarak meslegimin saygınlığını yitirmiş olmasının yanı sıra en çokta insanların sağlığının bu kadar hiçe sayılır olmasından rahatsızım.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
3 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Kadın hakları en iyi nasıl savunulur?