Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Kasım 2018, Cumartesi 04:00 · 312 Okunma
Uzaylılardan Geldiği Düşünülen Sinyalin Kaynağı Bulundu - Sözümoki

Uzaylılardan Geldiği Düşünülen Sinyalin Kaynağı Bulundu


NASA, 1971 yılında dünya dışı yaşam formları aramak için SETI (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırma) projesini başlatmıştı. Büyük ve güçlü vericiler inşa edilerek düzenli olarak uzay boşluğuna sinyaller gönderdi. Dünya’nın yörüngesinde bulunan uydular aracılığıyla da gelen sinyalleri yakalamaya çalıştı. Uzun bir süre düzenli bir şekilde devam edildi ancak hiçbir sonuç alınamadı. Ta ki 1977 yılına, yani proje başlatıldıktan 6 yıl sonrasına kadar.
Projede görevli fizikçi olan Jerry Ehman, her gün rutin olarak yaptığı gibi, radyo teleskoplarının elde ettiği verileri kontrol ederken her zamankinden farklı bir sinyal fark etti. Ehman bu durum üzerine adeta dondu kaldı çünkü dar bantlı bir radyo sinyali Big Ear (Büyük Kulak) adı verilen radyo teleskopuna yakalanmıştı. Ehman daha önce bu sinyale benzer sinyaller alınıp alınmadığını araştırmaya başladı çünkü bu sinyalin frekansı ve uzunluğu o güne kadar karşılaşılan hiçbir sinyale benzemiyordu.
İlk defa bu frekansta ve 72 saniye uzunluğunda yakalanan bu sinyal, bilim dünyasını adeta ikiye böldü. Bir grup bilim insanı bu sinyalin dünya dışı akıllı yaşam formlarından geldiğini ve bize bir mesaj olduğunu savundu. SETI projesi için kurulan alıcılar dışında dünya üzerindeki hiçbir alıcının bu sinyali yakalayamaması da bu iddiaları destekler nitelikteydi. Diğer bir grup ise, bu sinyalin dünya üzerinden gönderilen bir sinyalin uzayda yankılanması sonucu yakalandığını yani kaynağının aslında Dünya gezegeni olduğunu savunuyordu.
Geçtiğimiz yıla kadar bir gizem olarak kalan bu sinyalin kaynağı 2017 yılında keşfedildi. 40 yıllık bir gizem bu şekilde çözüldü. 2016 yılında, bir gökbilimci olan Antonio Paris bu sinyalin kuyruklu yıldızlarla ilgili olabileceğini ortaya attı. 200’den fazla çalışma ve araştırmanın yapıldığı 1 yıllık bir süreç içerisinde, Paris’in haklı olduğu ortaya çıktı. Sinyalin, yıldızları takip eden gazlardan geldiği keşfedildi. Bu sinyalin kaşifi olan Ehman, 40 yıllık bir gizemi çözdüğü ve açıkladığı için gökbilimci Paris’e teşekkür etti.

#uzay #sinyal #abd #bosluk #dunya #uzay #ilkdefa #72saniye #nasa #sozumoki #blog #blogger #yazar

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Evindeki en sevdiğin aksesuar hangisi? Neden seviyorsun?