Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
10 Şubat 2018, Cumartesi 18:39 · 168 Okunma
Uzun Yol Otobüslerinde Belli Bir Standart Yok - Sözümoki

Uzun Yol Otobüslerinde Belli Bir Standart Yok

Özellikle hava ulaşımının giderek yaygınlaştığı günümüz şartlarında uzun yol otobüslerine binmek aslında kimsenin arzu etmediği bir seyahat yöntemi. Son derece rahatsız koltuklarda 24 saatlere varan yolculuklar gerçekten insanı perişan etmeye yetiyor. Üstelik sağlıklı insanların bile yolculuk sonrasında en az 1 gün kendine gelemedikleri düşünüldüğünde sağlık sorunları bulunan kişilerin böyle uzun yolculuklardan ne kadar muzdarip olduklarını tahmin etmek güç değil.

Bazı firmaların 2+1 olarak tanımlanan uzun yol araçları ile sağladıkları bu hizmet en azından biraz daha geniş bir alanda seyahat etme imkânı sağlıyor. Fakat diğer ulaşım sektörlerinde yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilendiği anlaşılan uzun yol otobüs firmaları neredeyse güzergâhında bulunan her ilçeye, her beldeye ve her ile uğrayıp uzun yol minibüsüne dönüşmesi yolculuk süresini son derece uzatıyor.

Güzergâhta Bulunan Lokantalar En Lüks Otellerin Fiyatları İle Yarışıyor

Gerek uzun yolculuk süresi gerekse yolcuların seyahat ettiği koltukların kalitesi ile son derece kötü şartları barındıran birçok firma halen yollarda taşımacılık yapmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra çalışmayan koltuk televizyonları, eski püskü kulaklıklar ve zayıf internet bağlantıları otobüs yolculuklarında kalite getirmekten ziyade sanki varmış havası yaratmak için konulmuş gibi. Genellikle trafik yönünden denetlenen bu araçların iç kısmının yani esasen yolcuları ilgilendiren bölümlerinin firmanın kendi yetkilileri haricinde belirli bir kontrole tabi tutulup tutulmadığı tam bir muamma. Ayrıca her bir firmanın anlaşma sağladığı dinlenme tesisleri neredeyse 5 yıldızlı otellerin fiyatları ile yarışır durumda.

Tesislerin Bir Çoğu Sınıfta Kalır

Özellikle tuvalet ve diğer zaruri ihtiyaçlarını giderildiği bölümlerinin hijyenden uzak olduğu aşikâr olan birçok tesisin oldukça sıkı bir şekilde her yönden denetlenmesine ihtiyaç var. Sonuç itibariyle seyahat eden kişilerin seçim yapma şansı olmadığı ve otobüs firmasının seçtiği tesiste ihtiyaçlarını gidermek zorunda kaldığı bir sistemde böyle aksamaların olmaması beklemek her halde aşırı iyi niyet olur. Ne diyelim umarım düzelir.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8