Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
07 Şubat 2018, Çarşamba 18:38 · 196 Okunma
Yağda kızartma! - Sözümoki

Yağda kızartma!

Mutfakta kullanılan pişirme yöntemlerinden biri olan yağda kızartma (frying), genellikle patates veya et ürünlerinde kullanılan bir işlemdir. Yiyeceğin kalitesini düşürmeden bu işlemle pişirmek için sıcaklık ayarı iyi yapılmalı, yağ yakılmadan pişirilmelidir. Ürünlerin sote edilmesi işlemi için temel tekniklerden biri olan yağda kızartma, tercih olarak diğer pişirme tekniklerine kıyasla daha önde gelir. Bunun sebebi pratik olması ve yiyecekleri hızlı pişirmeye el vermesidir.

Hızlı ve pratik olması bu pişirme yöntemini her ne kadar başlarda getiriyor olsa da, zararları bakımından yiyeceğin yağ çekmesine ve kolesterol, şeker gibi hastalıkların temelini atmasında kolaylık sağlıyor. Kolesterol açısından doymuş yağlardan daha masum görünse de genellikle bitkisel yağların kullanıldığı yağda pişirme işlemi tamamıyla masum sayılamaz. Özellikle yeni bebek sahibi olan kişilerin bu şekilde beslenmesi oldukça tehlikelidir. Bunun sebebi yağda kızartma işlemi ile ürün içeriğinde artış gösteren akrilamid maddesinin anne sütüne kadar etki edebileceğindendir. Bu pişirme yöntemini hayatımıza bu denli girmişken çıkarmak zor olduğundan, hangi ürünleri yağda kızartacağımıza dikkat etmeliyiz. Nişasta ve karbonhidrat içeriği yüksek olan maddeleri yağda kızartmak yerine haşlama tekniği ile pişirmek sağlık açısından daha iyidir. Kalori bakımından da düşük olan bu tercihe, diyet programlarında veya günlük hayatta da yer verilebilir.

Yağın sağlık açısından oldukça tehlikeli olduğu bir diğer durum ise, işlem görmüş yağın ikinci kez kullanılmasıdır. İleri dönemlerde çeşitli kanserlerden basit mide rahatsızlıklarına kadar sağlık problemlerine sebep olabilecek olan bu durum, özellikle büyük firmalarda göz ardı edilmekte. Fast food üzerine açılan firmaların kar amacı ile kullanmakta olduğu bu yöntemin önüne geçmek için denetlemeler her ne kadar sıklaştırılmış olsa da, tüketici yeterince bilinçlendirilmediği sürece bu durumun önüne geçmek imkansız haldedir.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
1 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;

Soru - Yanıt

Poly Poly
gerçekten polyanna gibi misin? ←sorusunu yanıtlayan : Poly Poly
Dicle COŞKUN
Şenay  Ordu
Mevlana şair yalnız. ←sorusunu yanıtlayan : Şenay Ordu
Yağmur Pkcn
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Yağmur Pkcn
Gaye Erkan
Neden yazıyorsun? ←sorusunu yanıtlayan : Gaye Erkan
Karikatür (Günün Karikatürü)
Dinazor denilince ilk aklına gelen şey?
Sözümoki © 2018 - V.8