Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Yalnızlığıma zalimce bir hayranlık duyuyorum. İçim kabarıy - Sözümoki
27 Eylül 2020, Pazar 02:32 · 24 Okunma
“Yalnızlığıma zalimce bir hayranlık duyuyorum. İçim kabarıyor, bıraksalar da ıssızlarda başım önümde, kendime gömülerek dolaşsam.”
- Cahit Zarifoğlu
“... bıraksalar da ıssızlarda başım önümde, kendime gömülerek dolaşsam.” Tekrar tekrar okumak istediğim bir cümle. Öyle güzel özetliyor ki insanın yalnızlığıyla barıştığında kendi içinin derinliklerini keşfetmesi gerektiğini anlayışını.
İnsan zaman zaman kendi içine çekilir, “kafasını dinlemek” olarak tanımlamak bu durumu, rahatlatır insanı. Ancak, “kendine gömülmek”, bunu istemek; nihayet evrenin sırlarının açığa çıkmayı bizim içimizde beklediğini anlamak, farklıdır. Kendine gömülmeyi istemek aynı zamanda yalnızlığını kabullenmek ve bundan memnun olmaktır. Bu bir süreç değil, yol ayrımıdır. Bu ayrımda yapacağın seçim, hayatındaki her kararda olduğu gibi sonuçlarıyla seni beklemektedir. Ya kendi derinliğini -ki bu aslında evrenin derinliğidir- keşfetmeyi seçeceksindir, ya da kendinden tamamen uzağa bir yolculuğa çıkmaya çalışacaksındır. Bir yol sana, diğeri senden uzağa çıkıyor. Biri yalanlarla, huzursuzlukla dolu. Fakat orada mutluluk olarak nitelendirdiğin geçici duygu da var. Hayatını üzerine kurduğun duygu. Diğerinde acı var, yalnızlığın zaman zaman getirdiği hüzün ve bol miktarda gerçek var. Bazıları katlanmakta zorlanacağın kadar acı, ve insan yalnızsa çok daha güçlü olmasını gerektiren bir acı. İnsan seçimlerinde özgür bırakılmıştır, unutma. Seçtiğin her neyse yine de acı çekeceksin. Bundan korkma, acı çekeceksin çünkü sen mutlu olmaya gelmedin. Bu yüzden mutluluğun peşinden koşmak boşuna bir çaba. Sonuçsuz kalacak bir yorgunluk. Her defasında seni hayal kırıklığına uğratacak. Çünkü sen ona ait değilsin, ait olduğun şeyin peşinden git. O, senin içinde saklı. Kendi içine saklan ve orada saklı olan sırları keşfet, kendinle birlikte.
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Bir kamyonetin var ve arkasına yazı yazdıracaksın, ne yazdırırdın?