Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
yalnızlığın gerekliliği - Sözümoki
14 Ekim 2020, Çarşamba 01:48 · 33 Okunma

yalnızlığın gerekliliği

Sanırım hayat gerçekten korktuklarımın üstesinden gelmemi istiyor. Bana karşı biraz acımasız olduğunu düşünüyordum. Anlıyorum ki, hayat sadece gerekeni yapıyor; evrende olması gerekenin asla aksamadığı o mükemmel düzen işlemeye devam ediyor. Bu zaman diliminde sevdiğim herkesin benden tek tek uzaklaşmasını izledim. Önce terk edildim, sonra ben terk ettim. Öğrendim ki, insanlar daima kendi yolunu seçer ve sen onlarla gidemezsin. Bu bencilce bir davranış değildir, herkes kendi yolunu seçmeye mecburdur. Bunun kalbimizi kırmaması gerekir, insanların bizden ayrıldığı noktada durup neden onlarla değilim diye düşünmek insanın kendine yaptığı anlamsız işkencedir. Hayat sana çevrendeki herkesin kendi yoluna gittiğini gösterir, senin de kendi yolunda ilerlemen gerektiğini hatırlatmak için. Çünkü bazen insan ona yol gösterilmediği sürece yerinde sayar. Yapman gereken terk ediliş sebebini sorgulamak değildir, devam etmektir. Devam etmek, kendi serüvenini keşfetmek. Sonra yollar yine kesişecektir nasıl olsa. Sen kendi kimliğini bulursan bu süreçte, yollar tekrar bir araya geldiğinde hayatında yer almasını istediğin insanlar ve istemediğin insanlar olarak ayrım yapabilirsin. İnsanın kendi için iyi olanı tercih etmesi her zaman bencilce değildir. Bizler yalnız yaratıldık, yalnız öleceğiz. Bunu kabullenmenin ağır gelişi toyluğumuzdan kaynaklıdır. Daima birilerine ihtiyaç duyduğumuz yanılgısına sahibizdir. Unutmayın, herkes kendini kurtaracak, kesişen yollarda birbirimize destek olacağız yalnızca.
“Çünkü, herkesin kendine döndüğü yalnızlıkta, bir kimsenin kendinde neye sahip olduğu ortaya çıkar.” — Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
 • Fatih Kıymaz
  Fatih Kıymaz Hayat hiçbir zaman da beklenildiği kadar yalnız bırakmıyor. En azından ben bir türlü kurtulamadım. Halbuki "Bilgelik yolu yalnız yürünür." denirdi. Yine de yalnızlığa karşı çıkamam elbette. Schopenhauer'ın sözü de güzel olmuş.
  14 Ekim 2020, Çarşamba 05:53
 • beyza beder
  beyza beder Yalnızlık çevremizde kimse olmadığı anlamına gelmek zorunda değildir. Bence yalnızlık sadece, bireyin iç dünyasında tercih ettiği özgürlüğü kendine sağlamasıdır. Başkalarından seni kendin kadar iyi anlamasını beklememek, bunu kabullenmek ve kendinle kalmaktır.
  “İnsanın insandan başka dayanağı yok. Yalnızlık bile, başka insanların varlığı bilindikçe bir anlama kavuşuyor...”
  —Edip Cansever
  14 Ekim 2020, Çarşamba 16:20
 • Fatih Kıymaz
  Fatih Kıymaz Tabi ki kastettiğim şey bu zaten. İstense de bir Diyojen veya Nietzsche olunmuyor.
  14 Ekim 2020, Çarşamba 16:44
 • beyza beder
  beyza beder Haklısın. Belki bu her insanın hayatta farklı görevlere sahip olmasındandır. Bir Nietzsche olamayız ama başarabileceğimiz farklı şeyler de vardır mutlaka. :)
  14 Ekim 2020, Çarşamba 17:44
 • Fatih Kıymaz
  Fatih Kıymaz Kesinlikle.
  14 Ekim 2020, Çarşamba 18:43
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Neden insan hatasından ders çıkarmaz ve aynı hatayı tekrar yapar?