Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
Yaşam Bir Fikrin Ürünüdür - Sözümoki
03 Ağustos 2020, Pazartesi 00:31 · 89 Okunma

Yaşam Bir Fikrin Ürünüdür

Psikojenez (Düşünce+Başlangıç) her şey düşüncede başlar demektir.Hayallerimiz düşünerek gerçekleşir.Elimizdeki icatlara kadar her şey elbette zihindeki bir hayâlden ibaretti.Hayatı oluşturan şeyler düşüncenin sürekli değişen halleridir.Dünya ve cennet dahi bir düşüncenin ürünü olarak yaratılmıştır.Bizler Yaratıcının zekâsının fikriyle oluştuk ve yaşadığımız bu dünya zihinsel bir dünyadır.

Ankebût Suresi

﴾64﴿ (Oysa onların tek gerçek kabul ettikleri) bu dünya hayatı hakikatte sadece bir oyun ve eğlenceden ibarettir; âhiret yurduna gelince işte asıl hayat odur; keşke bunu bilselerdi!


Yaşadığımız bu dünya , bu somutluklar algılayamadığımız birer zihinsel oyundan ibaret.

Çevremizdeki dağlar , ağaçlar , bu doğal düzenin sistematiği , bu beden var olmadan önce zihnimizde değildi onları biz düşünmedik.Evrenin bu denli sistemli ilerleyişi bizlere Evrensel bir zekânın olduğunu çok rahat kanıtlıyor.Evrenin sonsuzluğuna kadar bu düşüncenin olmadığı hiçbir yer yoktur.

Bir çiçeğin içini incelediniz mi hiç ? Sayısız renk olan çiçeklerin içlerine doğru da bir sürü katman oluyor.Tohumlar oluyor.Tohumun biri olmasa bir diğeri bir dahaki sene orada çiçek açıyor.Arılar ayaklarıyla çiçeklerden meyvelerden tohumlar taşıyor ve bir şekilde düzen ilerliyor.Yaratıcı zekâ aklımıza sığamayacak kadar muhteşem ve inanılmaz detay bir fikirle yaratmış evreni.Matruşka bebekleri gibi ne söylesek daha içlere doğru inceledikçe bir başka fikir çıkıyor ortaya.Bizler , Dünya , Evren , Boyutlar... Sayısız düzen.Her biri muhteşem bir matematik.

Hücreleri gözle göremiyoruz öyle değil mi ? Peki nasıl oldu da her biri bir düzen halinde kendi cinslerine göre ayrıştılar , sonra düzenli bir şekilde toplaştılar ve bir dokuyu meydana getirdiler , daha sonra bunlar sistemleri oluşturdu? Her birinin belirli bir iletişimi var aralarında.Yaşıyorlar : dolaşım yapıyorlar , besleniyorlar , boşaltımları var , büyüyüp bölünüyorlar tekrar tekrar ürüyorlar.Bir toz tanesi bile amaçsızca yaratılmamış.

Bir kişisel gelişim kitabında şu cümleleri okumuştum :
"Zaten kusursuz olan bu dünyanın modelini değiştirmeye ve geliştirmeye çalışmak insanlığın büyük yanılgısıdır."
Gelişim yaşamın içinde var.Fakat bazı konularda haddi aştığımız söylenebilir mi ?

Şuraya kendi düşüncemi bırakayım , evet.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sözümoki Mutlaka Bilinmesi Gerekenler
Ölmeden önce yapmak istediklerim listen var mı? Varsa 3 tane maddeyi bizimle paylaş?