Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
04 Haziran 2019, Salı 14:32 · 92 Okunma
YEDİ BELA MURTAZA - Sözümoki

YEDİ BELA MURTAZA

Murtaza tamı tamına yedi kız çocuğu bir hatun bir de kaynana (düşman başına) hepsi on nüfus iki göz bir odada , günlük işlerle geçimini sağlayan , İstanbul'a bir umut gelmiş bir Anadolu çocuğu.Akşam olupta eve geldiğinde bir yandan hatun bir yandan kaynana başının etini yerler Murtaza'nın.
''Körolmayasıca yine mi iş bulamadın , taş mı yiyecek bu çocuklar , sen adam olmazsın , sen ne işe yararsın ? '' dırdır vırvır.Zaten akşama kadar taban tepiyor bir de akşam başında bunlar.Artık canına tak eden Murtaza başlar düşünmeye bir çıkış yolu aramaya...
''Bu iş böyle olmayacak bir yolunu bulup para kazanmak lazım lazım da nasıl ? '' derken kafasında bir ışık yanar Murtaza'nın , para kazanmanın yolunu bulmuştur bulmasına da sermaye lazım.Nereden bulacak o kadar parayı cepte beş kuruş yok ; derken kaynananın bilezikleri gelir aklına.Sabah ilk iş kafasındaki işi anlatır kaynanasına.
''Anacım bak bu işten para kazanacam sana bileziklerinin iki katını verecem.Yeter ki araba almama yardım et bak gör oluk oluk para akacak.''Kaynana baştan razı olmasa da , inat etse de işin ucunda bileziklerinin fiyatı iki katına çıkacak razı olur verir bilezikleri.Sevinçle bilezikleri alan Murtaza evden ayrılır.
Evdekiler merakla beklerler Murtaza'nın yolunu bakalım ne yaptı ne etti derken kapıdan sesler gelir.Pat pat küt küt bir gürültü sorma gitsin.Kapıyı açarlar bir de ne görsünler ! Murtaza eski kırık dökük bir araba ile evin önünde duruyor.Dünya başına yıkılır kaynananın.Başlar dövünmeye , ağlayıp sızlamaya.
''Allah seni bildiği gibi yapsın , kahrolmayasıca bu ne , ne yaptın sen ! Allah'ım gitti bilezikler vay anam vay.'' Hatun bir yandan feryat eder , çoçuklar şaşkın bakışlarla ne olduğunu anlamaya çalışır.
Murtaza bu olanların karşısında kendinden gayet emin ve kendine güveni tam bir şekilde ;
''Hatun dur hele ana bir dinle bakın beni bir dinleyin...'' dese de zordur susturması kaynanayı.İşin ucunda bilezikler vardır çünkü.Güç bela susturur sonunda onları.
''Bakın tamam araba biraz eski olabilir ama bana zaten böyle bir araba lazım ben bundan kazancam parayı yeterki zaman tanıyın bana.'' der.
Çeker arabayı arka tarafa 53 model eski mi eski kırık dökük bir araba.Başlar çalışmaya sağını solunu çekiçler , macunlar , boyar.Sinyal lambalarına renkli naylondan cam yapar.Farları evden aşırdığı alüminyum tabaklarla düzeltir , cam keser.Velhasıl arabayı trafikte gidebilecek hale sokar.
Birkaç gün sonra çıkar İstanbul trafiğine , birkaç tur attıktan sonra gözüne kestirdiği bir Mercedes'in önüne geçer zınk diye durur.Tabi aniden durunca arkadan küt diye vurur Mercedes.İner aşağıya Murtaza ''Anam gitti kız gibi araba , ah hilmanım vah hilmanım...'' Mercedes'in sahibi ''Bir şey yok neyse masrafı veriririm.'' dese de dinlemez Murtaza. ''Anam gitti kız gibi araba...'' der de başka bir şey demez.
Trafik sıkışmıştır Mercedes'in sahibi ''Neyse parası vereyim bak rezil oluyoruz.'' der. ''Ne istiyorsun söyle vereceğim.'' Murtaza şöyle arabanın etrafında bir döner bin beşyüze olur der.Ne yapsın Mercedes'li kurtulmak için verir parayı.Parayı alan Murtaza tutar evin yolunu.Eve gelince kaynana al şu binliği , hatun al şu ikiyüz elliyi eve bir şeyler al.'' der ve geçer evin arkasına başlar tamire ki ertesi güne yetiştirip yeni avlar peşine düşebilsin.Yine birkaç çekiç biraz boya tamam.
Sabah olur Murtaza çıkar yollara yine.Dolaşır turlar caddelerde yine gözüne lüks bir araba kestirir.Geçer önüne bir müddet sonra hop durur arkadan küt diye bir ses tamamdır vazife.
Tekrar arkaya iki çekiç iki boya.Aylar geçer böyle.Artık Murtaza tam bir profesyonel olmuştur.Kim ehliyeti yeni aldı , kim acemi , kavşaklar , ışıklar.Koltukta oturuşundan direksiyonu tutuşundan anlar avını.Artık Murtaza'yı da tanıyorlar tabi onu gören şeytan görmüş gibi kaçıyor yolunu değiştiriyor.Bazıları da ''Abi bana bulaşma kime bulaşırsan bulaş.'' diyor lakabı Yedi Bela'ya çıkmıştır artık.
Murtaza bu işten belini doğrultur.Kaynananın bileziklerini verir , yeni geniş bir eve çıkarlar.Ancak 53 model hilmanın çekiç vuracak boya tutacak bir yeri kalmamıştır.Murtaza ''Hadi hilmanım biraz daha hadi bak yenisini alacam artık hadi...'' der.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
2 kişi beğendi ·
Yazarın diğer paylaşımları;
Sadece 5 eşyan kalacak, diğer herşeyini senden alacaklar, kalan 5 eşyan hangileri olsun?