Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
08 Mart 2018, Perşembe 10:45 · 112 Okunma
Yeni Ekonomi Modeli - Sözümoki

Yeni Ekonomi Modeli

Bitcoin ile dünya gündemine giren kripto para benzeri bir sistem aslında özellikle gelişmekte olan ülkelerin kurtarıcısı olabilir. Efektif para kaldırılarak yerine puana dayalı üretim+puan sistemi getirilebilir. Böyle bir sisteme geçilmesi durumda farklı birçok avantaj piyasaları son derece işler bir hale getirdiği gibi özellikle vergi kaybının sıfıra indirilmesi gibi muazzam bir sonuç doğurur.

Paranın Yerini Alacak Puan Sistemi Nasıl İşleyecek
Bilindiği gibi bir ülkenin esas gelirlerini vergi dilimi oluşturur. Dolayısıyla ve ne kadar sağlıklı vergi toplanıyorsa o kadar yatırım yapılabilir veya üretimi gerçekleştirenlere o oranda ödeme yapılabilir. Şimdi şöyle hayal edin lütfen, kâğıt para yok ve ödemelerinizi puanla yapmanız gerekiyor. Zaten kısmen kredi kartları veya bankamatik kartları ile gerçekleşen bir alım satımı bu sistemle uyguluyoruz. Sadece genele yayılması gerekiyor hepsi bu kadar.

Sıfıra İnen Vergi Kaybı
Ödemelerin tamamının puanla yapılması otomatik olarak belirli algoritmalara dayanan veriye dönüşerek arşivlenmesi anlamını taşıyor. Dolayısıyla kimsenin gerçek kazancını saklama gibi bir lüksü olamaz. Bu veriler maliye bakanlığı kontrolünde olacağından sermaye ve kazanç net olarak hesaplanabilir. Üstelik giderlerinde belgelendiği bu sistemle beyan edilen giderlerin doğruluğu anında ortaya çıkar.

Kaçakçılık Anında Sıfırlanır
Bu sistemin farklı bir avantajı da gelir ve giderin belgelendiği bir ortamda kaçakçılığın sıfıra inmesidir. Sözgelimi yurt dışından gerekli gümrük denetimlerinden geçmeden ülkemize sokulan bir mamül yurt içerisinde efektif para kullanılmadığından satışı mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra puan sisteminin en büyük getirilerinden biri de özellikle uyuşturucu madde ile mücadelede çok büyük bir mesafe kat edilmesini sağlayacak olmasıdır. Fakat şöyle bir soru akla gelebilir “Peki üretilen hizmet ve veya mal puanla karşılandı bu durumda emtia alım satımı nasıl gerçekleşecek örneğin altın” hemen izah edelim. Sonuçta değişen şey kağıt paranın iç piyasada ortadan kaldırılmasıdır. Dolayısıyla emtia alım satımı tıpkı efektif para gibi puanla kullanılmaya devam edecek.

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Karikatür (Günün Karikatürü)
Evinde yılan besleyenler hakkında ne düşünüyorsun?
Sözümoki © 2018 - V.8