Giriş yap! Hesap oluştur!
Nedir?
Ara
Şifreni mi unuttun?
02 Ekim 2018, Salı 12:48 · 451 Okunma
Yıkıcı Tartışmaları Önlemenin Sırları - Sözümoki

Yıkıcı Tartışmaları Önlemenin Sırları

Her çiftin arasında sorunlar yaşanır. Bazıları hemen unutulur, bazı sorunlar ise uzun sürer. Önemli olan nedir? Aslında tartışmanın dozunu ve şeklini korumak. Çünkü tartışma yöntemleri ne olursa olsun sonuç kırgınlığa varır. Hayal ve kalp kırıklığının önüne geçmek için yapıcı şekilde tartışmak önemlidir. Yıkıcı cümleler yıkıcı sonlar getirir.

Bunları ortadan kaldırmak için doğru iletişimle sorunları çözmek değer taşır. Peki nasıl? Daha yüksek sesle bağırarak mı? Tartışmayı bile reddederek mi? Yoksa faydalı teknikleri uygulayarak mı? Sizler için derledik...

- Duygularınızı sinirle harmanlamayın. Olaya olduğu gibi yaklaşın. Gerçekten sorun ne? Belki de bunu çözerseniz tartışmaya gerek bile kalmayacak. Bazen sadece kendinizi ifade etmek istersiniz. Karşıdaki de ilginizi istiyorsa, bunu fark edip tartışmaları önleyebilirsiniz.
- Öfke ve kızgınlık aynı şey değildir. Kızgınlık saman alevi gibidir. Kendini ifade etme ihtiyacı duyan kişinin duygularındaki yükseliştir. Öfke ise yıkıcıdır.

Önüne katıp yok ederken neyin ya da kimin karşısına çıktığına bakmaz. Bu tahripkar duygudan uzak durmalısınız.
- Sesinizi yükseltmeden konuşmaya gayret edin. Duygularınız kırılmış olabilir. Meseleyi çözmek için sabırsız da olabilirsiniz. Fakat bağırmak sadece iletişimin önüne set çeker. Oysa ki ses tonunuzu düşürmek farkındalığı artırır ve sakinleşmenize yardımcı olur.


- Tehdit olaylarına girmeyin. Duygusal şantaj iki tarafa da yapılabilecek en büyük kötülüktür. Onu gitmekle ve ayrılıkla tehdit etmeniz sadece psikolojisini bozar. Siz bunu geçici bir tehdit olarak görseniz bile karşınızdaki yıkılıp depresyona girebilir. Bunun ise hiçbir faydası olmaz.
- Sorunları biriktirmeyin. Eski problemler yenilerin üstünde de gölge yaratır. Bu döngü ise sizi çıkmaza sokar. Mevcut sorunlarınızı aşın ve her zaman anı yaşayın. Geçmişteki olaylarla ilgili karmaşık hislerinizi erteleyin.


#ilişki #aşk #tartışma #ayrılık #ayrılıkcözümleri #ilişkikurallari #ilişkininönemi #blog #kitap #blogyazarı

Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
Yazarın diğer paylaşımları;
Masaüstü bilgisayar mı? Laptop mu? Neden?