Giriş yap! Hesap oluştur!
Ara
Şifreni mi unuttun?
14 Temmuz 2018, Cumartesi 14:00 · 48 Okunma
22 İnsanoğlu yeryüzündeki uyanışına yaratılmış olduğunu fa - Sözümoki

22

İnsanoğlu yeryüzündeki uyanışına yaratılmış olduğunu fark ederek varır.

Yaratılmış olduğunu fark ederek yeryüzündeki uyanışını sağlayan insan, yeryüzüne kula kul olmak için gelmediğinin farkına da varmıştır.

İnsan yaratılmış olduğunu fark ederek özgür olmanın bilgisine varmış ve özgür olmanın özünü de kavramıştır. Çünkü insan yaratılmış olduğunu fark ederek özüne döner.

Yaratılmış olduğunu fark eden insan beşeri sistem ve ideolojilerle sindirilmiş ve bastırılmış özünün açığa çıkmasının ve gürleştirilmesinin peşine düşer. Kaybettirilenleri hatırlayarak kendisi olacağını kavrar. Özünü açığa çıkararak ve özünü fıtrî temayüller doğrultusunda gürleştirerek özgürlüğüne kavuşabileceğini anlar.

İnsanın özü kendisini yaratan rabbinin verdiği bir cevherdir. İnsan özgürlüğünü fıtratından alır. İnsan özü gereği baskıya, dayatmaya, zulme, zorlamaya, tahakküme, adaletsizliğe, haksızlığa rıza gösteremez, göstermek istemez, zorbalığa direnmek ister. Çünkü insan yalnızca Allah'a kulluk etmek için yaratılmıştır.

Yaratılmış olduğunu fark eden insan için iş burada bitmez burada başlar. İnsan yaratılmış olduğunu fark ederek net bir uyanış sağlamıştır ve fakat her zamankinden fazla bunalım sahibi olmuştur. Dünyanın, mevcut düzenin, toplumun, toplumsal kurumların baskısını her zamankinden fazla hisseder olmuştur.

Modern hayat özgür olmayı yasaklıyor.
Modern hayat özgür olmanın sancısını çeken insan istemiyor. Modern hayat şahsiyet sahibi yani; iman sahibi insan istemiyor. Modern hayat uyanışını sağlamış insan istemiyor.

Modern hayat bütün hayat formlarıyla, bütün kurumlarıyla, bütün pratikleriyle insan aklını ve kalbini boğmaya çalışıyor.Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş
  • Lütfü  Şener
    Lütfü Şener Kapitalizm çarkını modern hayat dediğimiz, kağıt parçaları çeviriyor. Ve herkes popüler kitapları ve seçtiği bir kaç kitabı okuyor yada hiç okumuyor. Modern hayat bizleri android ilan ediyor!
    14 Temmuz 2018, Cumartesi 14:53
  • Osman  Ekrem
    29 Temmuz 2018, Pazar 23:32
Yazarın diğer paylaşımları;
2018 Kurban bayramı mesajın?
Sözümoki © 2018 - V.8